PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

Zajęcia filmowe i TV Dąbrowska

  

Praca z filmem, tworzenie własnych klipów, prowadzenie szkolnych wiadomości, robienie wywiadów, przygotowywanie sprawozdań... to właśnie zajęcie naszej Grupy Filmowej „TV Dąbrowska”. Pod opieką i nadzorem pana Sebastiana Gabrysia rozwijamy swoje zainteresowania dziennikarskie, mamy możliwość tworzenia własnych nagrań, prowadzimy szkolne wiadomości, do których sami zbieramy materiały, prowadzimy relacje z wymian zagranicznych...

Jesteś zainteresowany pracą w naszej Grupie? Ciekawi cię proces powstawania klipów filmowych, chciałbyś wziąć w nich udział? A może masz zacięcie dziennikarskie i z kamerą w ręku wolisz zbierać informacje i przeprowadzać wywiady? Jeśli tak, to nasza Grupa jest właśnie dla ciebie. Gwarantujemy nowe doświadczenia, niekonwencjonalne podejście do sztuki filmowej, ogromną satysfakcję z wykonanej pracy i możliwość wykazania się w wielu dziedzinach jednocześnie. „TV Dąbrowska” – pod tą nazwą nie kryje się na pewno nuda i rutyna!

Na zajęciach filmowych poznajemy cechy gatunków i konwencji filmowych, uczymy się pisać scenariusze oraz tworzymy swoje własne filmy.


IV OLIMPIADA WIEDZY O FILMIE I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ

(26.11.2019)

W dniu 26. listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się czwarta edycja Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Hasłem przewodnim trzeciej edycji jest Literatura na ekranie: kino to (też) biznes.
Do udziału w pierwszym etapie Olimpiady, teście wyboru online, przystąpiło dwóch uczniów: Jakub Longawa (2HF) i Dominik Sokół (2J).

 


 

Filmowy Dzień Języków 

(luty 2019)

Nasi uczniowie nie zawiedli w tym roku przygotowując na coroczną imprezę Dnia Języków bardzo ciekawe filmy. Oto próbka:

klasa 2H - "Warto uczyć się języków obcych"

 

klasa 1HF - "Warto uczyć się języków obcych"


Kręcimy filmy

(grudzien 2018/ styczeń 2019)

Kolejny rocznik na zajęciach filmowych tworzy filmy w konwencji kina niemego. W tym roku nie brakuje talentów i świetnych pomysłów filmowych.

LALKA (aut. Martyna Kubas, Monika Krajniewska, Filip Komajda)

TRIPLE JIN (aut. Oliwia Marzec, Aleksandra Rachmajda, Zuzanna Sroka)

PILNY UCZEŃ (aut. Natalia Przygoda, Amanda Ogorzelska)

AFTERPARTY (aut. Aleksandra Zawadzka, Martina Annoni)

PATRICK IS A KILLER (aut. Daria Kocęba, Martyna Koczur)

FILMIKKKK (aut. Magdalena Rusinek, Gabriela Cibor)

LOVESTRUCK (aut. Dorota Klimczak, Nikodem Czarnik) 


 

III OLIMPIADA WIEDZY O FILMIE I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ

(14.11.2018)

W dniu 14. listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się trzecia edycja Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Hasłem przewodnim trzeciej edycji jest Literatura na ekranie: adaptacje i przyliterackość filmu.
Do udziału w pierwszym etapie Olimpiady, teście wyboru online, przystąpiło dwóch uczniów: Zuzanna Sroka (2F) i Filip Komajda (2H).


 100 rocznica Odzykania Niepodległości

(11.11.2018 r.)

100 rocznica Odzyskania Niepodległości oczyma naszych uczennic - Aleksandry Rachmajdy, Zuzanny Sroki i Oliwii Marzec.

Dziewczyny wykonały film techniką poklatkową na konkurs organizowany przez Powiat Oświęcimski, który dotyczył właśnie 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 


 

PO RAZ TRZECI NA "THE VOICE OF POLAND"!

(1.09.2018)

   Oficjalny początek roku szkolnego 2018/2019 zaplanowany był na 3 września, ale nie w „Dąbrowskiej”! Wbrew kalendarzowi, nasza szkoła postanowiła rozpocząć rok szkolny dwa dni wcześniej.
1 września 2018r. uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej wzięli udział w nagraniu programu „The Voice of Poland”, które odbyło się w ATM Studio w Warszawie, przy ulicy Wał Miedzeszyński. Uczniowie zajęć filmowych wzięli udział w nagraniu odcinka „Nokautów”, który zostanie wyemitowany w TVP2 w październiku.
   Wyjazd zorganizowany w ramach zajęć filmowych miał umożliwić uczniom zobaczenie z bliska jak wygląda praca na planie zdjęciowym, jaką rolę pełni kierownik planu, dźwiękowiec czy reżyser. W tym roku w fotelach zasiadło „odświeżone” jury: Patrycja Markowska, Piotr Cugowski, Grzegorz Hyży oraz Michał Szpak.
Celem „nokautów” jest wyłonienie finałowej szesnastki uczestników, którzy wystąpią w odcinkach na żywo.       Nagranie przebiegało bardzo sprawnie i profesjonalnie. Cztery godziny minęły nam bardzo szybko. To był czas pełen oklasków, krzyków, emocji, ale też potężnej dawki muzyki pod kierownictwem Krzysztofa Pszony.
Wspaniały i niezapomniany czas. Ze studia wychodziliśmy z wypiekami na twarzach, z bagażem wspaniałych doświadczeń, które z pewnością wykorzystamy na zajęciach filmowych!

WYJAZD NA THE VOICE OF POLAND, 01.09.2018

 

 


 

 RUSZYŁY WARSZTATY FILMOWE

30 kwietnia 2018 r. odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu warsztatów w ramach programu „Wędrujący Językoznawcy Filmoteki Szkolnej”. Program ten jest realizowany przez Filmotekę Szkolną i jego głównym celem jest wsparcie uczniów w świadomym i krytycznym podejściu do filmów.
Pierwsze spotkanie warsztatowe zostało przygotowane dla nauczycieli naszej szkoły przez filmoznawcę, p. Iwo Sulkę.
Kolejne zajęcia, tym razem dla uczniów naszej szkoły, odbędą się 11, 18 i 25 maja 2018.


 PROJEKT "WĘDRUJĄCY FILMOZNAWCA"

maj 2018

 

 

W ramach programu Filmoteka Szkolna, zainicjowanego przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej, nasza szkoła weźmie udział w projekcie „Wędrujący Filmoznawca”.
Już niebawem w naszej szkole odbędzie się seria warsztatów dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Głównym celem projektu Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej jest wsparcie szkół w działaniach prowadzonych w ramach edukacji filmowej i uzupełnienie ich o wymiar filmoznawczy. Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej mają za zadanie pomóc nauczycielom we włączeniu do programu lekcji analizy i interpretacji filmów, analogicznie do omawianej na lekcjach literatury oraz wesprzeć uczniów w zakresie świadomego uczestnictwa w kulturze filmowej.
Warto wspomnieć, że nasza szkoła została wyłoniona do udziału w projekcie w gronie 12 innych szkół wybranych spośród 130 szkół z całej Polski.


Kręcimy filmy

(grudzien 2017/ styczeń 2018)

W ramach zajęć filmowych udało nam się w grudniu 2017 i styczniu 2018 nakręcić i zaprezentować filmy. Uczniowie zajeć filmowych przygotowali film na dowolny temat według własnego scenariusza. Wszystkie filmy miały zostać zrealizowane w oparciu o konwencję kina niemego. Poniżej można ocenić ich pracę.

Pustynia (aut. Igor Godlewski, Jakub Smaza)

Zerwanie (aut. Justyna Parcia, Nika Dunikowska)

Napad (aut. Kamila Królicka, Klaudia Hałat, Angelika Fryś)

Mała zmiana (aut. Patrycja Klimczak, Justyna Budzowska)

Chłopak przed randką (aut. Kamila Węgrzyn, Piotr Matyszkowicz)

Przeminęło z czekoladą (aut. Martyna Kołek, Klaudia Węgrzyn)

Okropny poranek (aut. Gabriela Rusin, Marcelina Bogunia)

 


  

 Wesołych Świąt Bozego Narodzenia zyczy "Dąbrowska

(21 grudnia 2017)

 


Spektakl "Wyspa" wystawiony przez grupę teatralną MINUS JEDEN i grupę muzyczną TRZY CZWARTE z okazji jubileuszu 110-lecia Naszej Szkoły.
(6 październik 2017)


Wyjazd na THE VOICE OF POLAND w ramach zajęć filmowych

(wrzesień 2017)

 

Zajęcia filmowe w „Dąbrowskiej” nie mogą odbywać się jedynie w murach szkoły, siedząc w szkolnej ławce. Z takiego założenia wyszliśmy organizując w tym roku kolejny wyjazd na nagranie programu telewizyjnego „The Voice of Poland”.
11 września 2017 r. uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej wzięli, już po raz kolejny, udział w nagraniu programu „The Voice of Poland”. Nagranie odbyło się w ATM Studio w Warszawie.
Uczniowie zajęć filmowych wzięli udział w nagraniu jednego odcinka „Nokautów”, który zostanie wyemitowany w TVP2 pod koniec października.
Udział w nagraniu to świetna okazja dla nas żeby zobaczyć jak właściwie wygląda praca na planie zdjęciowym programu telewizyjnego. Jaką rolę pełni kierownik planu, dźwiękowiec czy reżyser.
W tym roku uczniowie mieli konkretne zadanie poznania urządzeń, z których korzysta ekipa produkcji. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda kran, prompter czy odsłuch.
Na początku przemiły pan Piotr zaprosił na scenę wszystkich pięciu trenerów tej edycji programu. Na środek wyszła Maria Sadowska, Andrzej Piaseczny, Thomson i Baron oraz debiutujący w tej roli Michał Szpak. Wszyscy otrzymali gromkie brawa. Kierownik planu zarządził ciszę po czym rozpoczęła się pierwsza część nagrania, odśpiewanie przez trenerów utworu otwierającego odcinek „Nokautów”, piosenki „Can you feel it?” zespołu Jackson Five. Wysłuchaliśmy tego utworu aż cztery razy ponieważ dopiero wtedy dźwiękowcy mieli pewność, że nagranie jest udane.
Po odśpiewaniu przez trenerów piosenki otwierającej ten odcinek, nagranie programu przebiegało szybko i sprawnie. Trenerzy mieli możliwość wysłuchać wszystkich członków swoich drużyn by ostatecznie zadecydować, kto pozostanie z nimi w odcinkach na żywo.
Jako widownia bawiliśmy się przednio. Co prawda udział w programie wymaga od widowni koncentracji i zaangażowania, jednak jest to niesamowite przeżycie i możliwość poznania z bliska kulis popularnego w Polsce programu.
Jako uczestnicy wyjazdu spotkała nas dodatkowa atrakcja podczas nagrania programu. Akurat w tym odcinku brał udział Krzysztof Płonka, brat naszego absolwenta Adama Płonki. Ekipa z „Dąbrowskiej” wykorzystała tą sytuację gotując uczestnikowi bardzo gorący doping podczas występu.
Nagranie przebiegało bardzo sprawnie i profesjonalnie. Sześć godzin minęło nam bardzo szybko. To był czas pełen oklasków, krzyków, emocji, ale też potężnej dawki wspaniałej muzyki pod kierownictwem Krzysztofa Pszony. Wspaniały i niezapomniany czas. Ze studia wychodziliśmy z wypiekami na twarzach, z bagażem wspaniałych doświadczeń, które z pewnością wykorzystamy na zajęciach filmowych!

 


 

W czerwcu 2017r. wybraliśmy się na warsztaty do TVP3 w Katowicach oraz do wyjątkowego kina IMAX na film "Wonderwoman".


Pani dyrektor postanowiła pozegnać trzecioklasistów również w formie wideo. Zapraszamy do obejrzenia. kwiecień 2017


Na zajęciach filmowych nagraliśmy pozegnalny filmik dla maturzystów. kwiecień 2017


Na zajęciach filmowych uczniowie nakręcili filmy w konwencji kina niemego. grudzień 2016

film Edyty i Pauliny

film Sylwii i Pauliny

filmy Eweliny i Victorii

film Natalii i Klaudii


Zapraszamy do obejrzenia wiadomości przygotowanych przez ekipę TV DĄBROWSKA: czerwiec 2012


Podsumowanie wydarzeń z roku 2012