PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

Wymiana polsko-hiszpańska MARCHENA - KĘTY

DOBRE WIADOMOŚCI! Ruszamy z kolejną wymianą hiszpańsko-polską.

Wspólnie z naszymi zaprzyjaźnionymi partnerami z Hiszpanii organizujemy w tym roku szkolnym kolejną wymianę językową. 18 marca 2020 roku, 23 uczniów klas pierwszych i drugich naszej szkoły wylatuje do Marcheny, miasteczka położonego na południu Hiszpanii. Nasi uczniowie spędzą tydzień wśród hiszpańskich rodzin zwiedzając ten piękny region oraz szlifując swój język hiszpański i angielski. Trzy miesiące później, 16 czerwca 2020 r., na lotnisku w Krakowie powitamy naszych hiszpańskich partnerów, którzy przyjadą do nas z tygodniową rewizytą.

 


RELACJA Z REWIZYTY w KĘTACH

w ramach wymiany hiszpańsko-polskiej MARCHENA-KĘTY 2018

Rewizyta hiszpańskich uczniów w „Dąbrowskiej”, Kęty, czerwiec 2018

Wizyta Hiszpanów w Kętach w ramach wymiany językowej w „Dąbrowskiej”


20 czerwca 2018 r. zakończyła się druga część wymiany hiszpańsko-polskiej w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach. Po naszej marcowej wizycie przyszedł czas na spotkanie w Kętach.

Nasi hiszpańscy partnerzy przylecieli do nas 13 czerwca. Na lotnisku w Balicach, pani Katarzyna Niemiec, koordynator wymiany hiszpańsko-polskiej w PZ Nr 9, powitała w imieniu całej szkoły Raquel Alvarez Martinez i Evę Romero Valderas, nauczycielki z hiszpańskiej szkoły w Marchenie. W drodze z lotniska nasi hiszpańscy przyjaciele rozpoczęli oficjalną część wymiany, odwiedzając pana wicestarostę Jarosława Jurzaka, w siedzibie władz powiatowych w Oświęcimiu. Pan Wicestarosta podziękował za opiekę nad naszymi uczniami podczas pobytu w Hiszpanii i wyraził nadzieję, że młodzież hiszpańska będzie się równie dobrze czuła i bawiła w Polsce. Pan Starosta zaprosił również do dalszej współpracy, zapraszając naszych hiszpańskich przyjaciół do udziału w przygotowywanym przez Starostwo Powiatowe projekcie wymiany młodzieży międzynarodowej.
Po przyjeździe pod szkołę w Kętach, hiszpańscy uczniowie zostali przywitani serdecznie przez rodziny goszczące i udali się do swych domów.

Czwartek był dniem oficjalnych spotkań i zwiedzania naszego pięknego miasta. Pani Dyrektor Grażyna Mojżesz-Wlazły powitała oficjalnie gości, zapraszając ich na uroczyste śniadanie. Następnie młodzież z Hiszpanii wraz z nauczycielkami zwiedziła szkołę. Pan Sławomir Dwornik, nauczyciel języka angielskiego, zaprosił naszych partnerów wymiany na zajęcia, tym razem, wyjątkowo na muzyczną... lekcję języka polskiego. Dopełnieniem dnia była wizyta w muzeum w Kętach, zwiedzanie klasztoru o.o. franciszkanów oraz najważniejszych kęckich zabytków i miejsc.

W piątek wyruszyliśmy do Zakopanego. Wielka Krokiew – to tu tłumaczyliśmy naszym hiszpańskim partnerom dlaczego skoki narciarskie są tak popularne w naszym kraju. Spacer Doliną Białego wywarł na nich ogromne wrażenie, podobnie panorama Tatr podziwiana z Gubałówki, na którą wyjechaliśmy kolejką. W kościółku Jaszczurówka młodzież z Hiszpanii dowiedziała się nieco więcej o historii naszego kraju i bardzo ważnej tegorocznej rocznicy – 100-leciu odzyskania niepodległości. Po południu obowiązkowy spacer na Krupówkach zaspokoił zakupowe potrzeby naszych przyjaciół.

Sobota to przepiękny rejs po Jeziorze Żywieckim. Wielu polskich uczniów przyznało, że dla nich to również było pierwsze takie doświadczenie. Spacer po Bielsku-Białej był okazją pokazania bogactwa kulturowego, jakie ma do zaoferowania ten region. Goście odwiedzili Muzeum w Zamku Książąt Sułkowskich i Stare Miasto. Uroki Bielska bardzo przypadły do gustu Hiszpanom, a fakt, że Bielsko to miejsce styku dwóch religii umocniło ich w przekonaniu, że to miasto jest otwarte na świat.

W niedzielę uczniowie i nauczycielki z Hiszpanii spędzili czas w rodzinach. Jedni wybrali się na rejs rowerem wodnym po stawku w kompleksie w Osieku, inni wyruszyli w góry.

W poniedziałek postanowiliśmy odwiedzić naszą byłą stolicę – Kraków. Uczniowie i nauczyciele hiszpańscy zwiedzili Katedrę na Wawelu, dowiadując się nieco więcej o władcach Polski. Przechodząc Traktem Królewskim, pokazaliśmy im Rynek i Sukiennice, zwiedziliśmy Kościół Mariacki, Collegium Maius, wędrując aż pod Barbakan. W trakcie zwiedzania uczniowie otrzymali test do rozwiązania, który był ściśle związany z miejscami, które zobaczyli. Ostatnim punktem naszej wizyty w Krakowie, poza zakupami, była wizyta w Instytucie Cervantesa. Wybraliśmy się tutaj na zaproszenie samego dyrektora Instytutu, pana Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal’a.

Pierwsza połowa wtorku była czasem zadumy. Nasi hiszpańscy przyjaciele wybrali się do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pomimo, że staraliśmy się przygotować ich na tę wizytę wcześniej, był to dla nich najtrudniejszy moment w Polsce. Ogrom zła, który miał miejsce w nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau wstrząsnął naszymi partnerami, kazał pochylić się nad losem ofiar tamtych wydarzeń oraz docenić to co mamy obecnie.
Na drugą część dnia zaprosiliśmy naszych hiszpańskich partnerów do wspólnej biesiady. Były tradycyjne prażonki, kiełbaski i warzywa z grilla oraz przepyszne placki upieczone przez rodziców i nauczycieli „Dąbrowskiej”. Nie mogliśmy odmówić sobie kibicowania w tym dniu naszej piłkarskiej drużynie narodowej, która w tym dniu walczyła o punkty w ramach Mistrzostw Świata, dlatego, w specjalnie zaaranżowanej strefie kibica, polscy i hiszpańscy uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami mocno trzymali kciuki za naszą drużynę.
Oba spotkania, w marcu w Marchenie i w czerwcu w Kętach, były okazją do poznania wspaniałych ludzi. Językowa wymiana młodzieży między hiszpańską szkołą w Marchenie i PZ nr 9 w Kętach była szansą na rozwijanie swoich językowych umiejętności i poznawania kultury i zwyczajów obu krajów. Po naszej wymianie pozostaną cudowne wspomnienia, ale przede wszystkim, wspaniałe przyjaźnie, które udało nam się zawrzeć podczas spotkań. Tym trudniej było nam pożegnać się w środowy poranek przed naszą szkołą. Pełni wdzięczności za wspólnie spędzony czas, dziękując Dyrekcji obu szkół za możliwość organizacji wymiany, a rodzicom za zaangażowanie, obiecaliśmy sobie, że wkrótce spotkamy się ponownie.


20 czerwca 2018

Opiekunowie: Katarzyna Niemiec, Sebastian Gabryś


 

RELACJA Z WYJAZDU DO HISZPANII

w ramach wymiany hiszpańsko-polskiej MARCHENA-KĘTY 2018

Hiszpańska podróż uczniów „Dąbrowskiej”, Marchena, marzec 2018

W zimowe dni, kiedy za oknem zimno i szaro, wielu z nas marzy o ucieczce do ciepłego miejsca. Nam, nauczycielom i uczniom z „Dąbrowskiej” to się udało. W dniach 14-21 marca 2018, w ramach międzyszkolnej wymiany pomiędzy Powiatowym Zespołem Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach i szkołą IES Isidro de Arcenegui y Carmona w Marchenie w Hiszpanii, odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży.
Grupa uczniów z „Dąbrowskiej” wraz z p. prof. Katarzyną Niemiec, koordynatorem projektu, oraz p. prof. Sebastianem Gabrysiem, odbyła podróż do odległej Marcheny, by spotkać się ze swoimi rówieśnikami. Podstawowym celem naszego wyjazdu było rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem obcym, zarówno hiszpańskim, jak i angielskim. Chcieliśmy również poznać zwyczaje i tradycje hiszpańskie oraz zobaczyć kilka bardzo interesujących miejsc w Andaluzji.
Podróż trwała osiem dni. Przemierzyliśmy w tym czasie ok. 7000 km, aby spotkać się z naszymi partnerami w Hiszpanii i rozpocząć, miejmy nadzieję, długotrwałą współpracę.
Już na samym początku naszego pobytu zostaliśmy bardzo entuzjastycznie przywitani przez uczniów i rodziców pod budynkiem tamtejszej szkoły. Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie od pani burmistrz Marcheny do zwiedzenia ratusza. Pan Dyrektor, Pedro J. Ortiz Jimenes, również zgotował nam iście królewskie powitanie, wygłaszając mowę powitalną i zapraszając nas na wyśmienite śniadanie przygotowane przez uczniów tamtejszego technikum gastronomicznego. Dalsza część dnia to zwiedzanie przepięknych zabytków Marcheny i licznych historycznych kościołów. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć przygotowania do jednego z najważniejszych wydarzeń Hiszpanii: Semana Santa, odświętnych procesji odtwarzających sceny z Drogi Krzyżowej. Należy także odnotować telewizyjny debiut p. prof. Niemiec, która w trakcie spotkania z panią burmistrz Marcheny udzieliła wywiadu dla lokalnej telewizji.
W kolejnym dniu wybraliśmy się do Kordoby, miasta pełnego historii i przepięknych budowli, jak Mezquita, starożytny most, czy mury obronne. Zobaczyliśmy również kilka przepięknych patiów, które biorą udział w popularnym corocznym konkursie na najpiękniejsze patio w Kordobie.
Sobotę przeznaczyliśmy na spędzenie czasu w hiszpańskich rodzinach, p. prof. Niemiec z Wiktorią i Evą wybrały się z na zakupy w Sewilli, Adam odwiedził stadion FC Sevilli, gdzie zaopatrzył się w obowiązkowy szalik w barwach klubu, a p. prof. Gabryś pojechał z Raquel i Fernando do pobliskiej Carmony, gdzie, w deszczowej pogodzie, próbował zwiedzić kilka interesujących miejsc, ale skończyło się na smakowaniu specjałów lokalnej kuchni. Dosyć chłodna i nietypowa pogoda panująca w Hiszpanii pozwoliła nam poznać kilka osobliwości tego regionu. Jedną z nich był „magiczny stół”. W domach Hiszpanii południowej, ze względu na krótką i bardzo łagodną zimę, próżno szukać centralnego ogrzewania. „Magiczny stół” pomaga zatem Hiszpanom z Andaluzji przetrzymać nieco chłodniejsze dni grudnia i stycznia. „Magiczny stół”, jak nazwaliśmy ten wspaniały wynalazek, składa się ze zwykłego stołu z podnóżkiem i grzejnikiem elektrycznym umieszczonym w centralnym miejscu pod blatem. W chłodne wieczory, cała rodzina zasiadając przy stole w celu spożycia późnego obiadu, okrywa się do pasa grubym obrusem, zaznając w ten sposób „rodzinnego ciepła” w dosłownym tego słowa znaczeniu.
W niedzielny poranek wybraliśmy się do Sewilli. Nasi partnerzy przygotowali dla nas nie lada niespodziankę. Przy sprzyjającej pogodzie udaliśmy się na rowerową wycieczkę w celu zwiedzania tego pięknego miasta. Przemiły Alejandro, nasz rowerowy przewodnik, starał się pokazać nam najważniejsze miejsca w Sewillii. Odwiedziliśmy zatem Katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli, arenę walk byków, Torre del Oro, czyli Złotą Wieżę, Ratusz i Królewską Fabrykę Cygar, znaną z opery Carmen, obecnie siedzibę Uniwersytetu w Sewilli.
Kolejny dzień, to spotkanie z dość egzotycznym miejscem Hiszpanii: przepięknym, jednym z najstarszych miast w Europie – Malagą. To tutaj urodził się Pablo Picasso, czy Antonio Banderas. Zwiedziliśmy Alcazabę, ruiny twierdzy wybudowanej przez Rzymian, przebudowanej później przez Maurów. Będąc na plaży, nasi uczniowie nie mogli się powstrzymać przed kąpielą w Morzu Śródziemnym. Obowiązkowa wizyta w muzeum Picassa oraz rzut oka na majestatyczną katedrę zakończył nasz pobyt w Maladze.
Kolejnym punktem pobytu w Hiszpanii była wizyta na famie Don Sebastiana. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda hodowla byków, które biorą udział w walkach korridy. W malowniczej scenerii gajów oliwnych i klekoczących bocianów, przyglądaliśmy się również hodowli koni różnych maści. Don Sebastian pokazał nam także pomieszczenia, w których przechowuje się liczne pamiątki rodzinne związane z hodowlą byków i koni, miejsce, w które nie każdy może zajrzeć.
W ostatnim dniu pobytu uczniowie wzięli udział w zajęciach w szkole wraz ze swoimi hiszpańskimi partnerami. Zwieńczeniem tego dnia była fiesta, którą organizatorzy wydali na naszą część. Mogliśmy wymienić się spostrzeżeniami, porozmawiać z uczniami i rodzicami oraz podsumować nasz pobyt w Marchenie. Młodzież nie mogła sobie odmówić wspólnych tańców (znanych u nas i w Hiszpanii).
Tydzień, który spędziliśmy w Hiszpanii, był czasem wspaniałych doświadczeń. Raquel Alvarez i Eva Romero, nauczycielki z naszej partnerskiej szkoły, organizatorki całego pobytu, postarały się, by ten tydzień pozostał na długo w naszej pamięci. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, odwiedziliśmy cudowne miejsca. Mieliśmy szansę na ćwiczenie umiejętności posługiwania się językami obcymi oraz poznanie bogatej kultury i zabytków Andaluzji.
Czekamy z niecierpliwością na rewizytę naszych hiszpańskich przyjaciół w Polsce, która odbędzie się w dniach 13-20 czerwca 2018 r. Mamy nadzieję, że spędzą u nas czas równie ciekawie. 

zdjęcia w GALERII

*     *     *

 

Bilety kupione więc to oficjalna informacja - JEDZIEMY DO HISZPANII!


W roku szkolnym 2017/2018 rusza w naszej szkole oficjanie wymiana polsko-hiszpańska. Celem projektu jest wymiana doświadczeń oraz poznawanie kultury Hiszpanii i Polski. Nasi uczniowie będą mieli szansę sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce.

Do wymiany międzyszkolnej zaprosiliśmy szkołę IES Isidro de Arcenegui y Carmona w Marchenie, a koordynatorem wymiany w naszej szkole została p. prof. Katarzyna Niemiec.

W dniach 14-21 marca 2018r. trzynastu uczniów naszej szkoły odwiedzi szkołę w Marchenie. W planach mamy zwiedzanie Marcheny, podróż do Sewilli i Malagi.

13 czerwca 2018 r. powitamy w Kętach uczniów z Hiszpanii, którzy przyjadą do nas z rewizytą i zostaną tu do 20 czerwca 2018 r . Mamy zamiar zorganizować dla nich grę terenową w Kętach, pokazać Auschwitz, Kraków, a może nawet zabrać na spływ Dunajcem.