PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

Wolontariat

 

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

 

 

 

_______________________________________________________

 

ROK SZKOLNY 2020 / 2021

______________________________________________________

 

WRZESIEŃ / PAŹDZIERNIK

We wrześniu i październiku w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy, koców i środków czystości dla schroniska dla zwierząt w Oświęcimiu.

 

 

______________________________________________________

 

ROK SZKOLNY 2019 / 2020

______________________________________________________

GRUDZIEŃ

GÓRA GROSZA

Jak co roku w szkole została zorganizowana akcja ,,Góra Grosza''. Przez cały grudzień uczniowie wszystkich klas wrzucali ,,miedzaki'' do dużego słoika, który znajdował się w korytarzu na pierwszym piętrze. 

Celem akcji jest:
- pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym,
- tworzenie programów umożliwiających dzieciom powrót do domu bądź budowanie takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego,
- tworzenie warunków pozwalających dzieciom spokojnie dorastać.


 

GRUDZIEŃ

ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA RODZIN UCZNIÓW I ABSOLWENTÓW 

W dniach 9-13 grudnia 2019 r. Wolontariat i Samorząd Uczniowski zorganizowali świąteczną zbiórkę produktów spożywczych, kosmetyków i środków czystości dla rodzin uczniów i absolwentów naszej szkoły. Uczniowie wszystkich klas przez ponad tydzień zbierali artykuły do ogromnych pudeł, które ostatecznie zostały wypełnione po brzegi, zapakowane i dostarczone do domów potrzebujących uczniów i absolwentów. Dziękujemy wszystkim klasom za sprawną organizację i ogromne wparcie naszej szkolnej akcji przedświątecznej!

 


 

PAŹDZIERNIK / LISTOPAD

ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT

W październiku i listopadzie w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy, koców i środków czystości dla schroniska dla zwierząt  w Oświęcimiu.

 

________________________________________________________ 

ROK SZKOLNY 2018 / 2019

_______________________________________________________

LISTOPAD 

ZBIÓRKA CHARYTATYWNA DLA NATALII ROMANIAK

15 listopada mogę dostać szansę, na którą czekałam całe życie. Tylko tego pragnę – zapomnieć o bólu, z którym żyję… Czasu jest tak mało, a kwota do uzbierania ogromna. Tylko z Twoją pomocą może mi się udać…

Mam na imię Natalia, chodzę do drugiej klasy technikum. Mam za sobą 19 operacji i poruszam się tylko o kulach. Urodziłam się z niedorozwojem kości udowej i zanikiem stawu biodrowego. Moja prawa noga była wtedy krótsza od drugiej o 10 centymetrów. Przez lata byłam źle leczona… Przez to różnica między jedną a drugą nogą wynosi teraz aż 18 centymetrów!

 

 

______________________________________________________

 

ROK SZKOLNY 2017 / 2018

_______________________________________________________

 


30.05.2018

DZIEŃ SPORTU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 


 

MARZEC 2018

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Po co jest „Szlachetna paczka” i jak na nas oddziałuje? Przekonało się o tym miliony Polaków, a nawet piłkarze Realu Madryt! Przeczytaj jak to przedsięwzięcie przebiegało u nas w szkole!
„Szlachetna Paczka” to popularna w całej Polsce organizacja, która nie tylko zbiera jałmużnę, którą oddaje biednym, jest to też stowarzyszenie, która pomaga ubogim stanąć na własne nogi i nauczyć ich jak radzić sobie w życiu. „Wydobywamy z ludzi to, co mają w sobie najpiękniejszego” – czytamy na stronie fundacji. Z własnego doświadczenia wiem, że ma to o wiele szersze znaczenie niż mogłoby się początkowy wydawać, ponieważ odnosi się także do tych, co niosą pomoc. Ukazują wtedy oni swoją wrażliwość na cierpienie i ubóstwo bliźnich i mogą poczuć się spełnieni i dumni z samych siebie.
Tuż przed świętami Wielkanocnymi u nas w „Dąbrowskiej” cała szkoła zebrała długoterminowe produkty żywnościowe, ale również środki czystości i inne artykuły. Każda klasa miała za zadanie przynieść własne pudełko do którego uczniowie przynosili makarony, kasze, ryż i inne produkty. Niektóre klasy zorganizowały to na zasadzie zbiórki pieniędzy, za które osoba do tego wyznaczona kupiła odpowiednie zaopatrzenie.
W ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną wszystkie zebrane przez naszych uczniów sprawunki zostały podzielone i przekazane do rodzin potrzebujących wsparcia.
Była to jednak tylko indywidualna akcja nasze szkoły, ponieważ „Szlachetna Paczka” działa czynnie przez cały rok w całej Polsce, a na jej stronie internetowej można przekazać pieniądze i dowiedzieć się więcej o schemacie ich działania. Warto włączać się czynnie w pomoc ubogim, gdyż nigdy nie wiemy, czy to czasem my lub nasi bliscy nie będziemy potrzebować wsparcia w przyszłości.

Klaudia Węgrzyn
 

 


 

 11.12.2017

MALTAŃSKI WOLONTARIAT MŁODZIEŻOWY

_________________________________________________

06.12.2017

 

 

MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU NR 7 W KĘTACH

 

W dniu 6 grudnia 2017 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu w ramach realizacji projektu bibliotecznego pt. „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”, odwiedzili pod opieką p. Anny Matyszkowicz Samorządową Placówkę Wychowania Przedszkolnego Nr 7 w Kętach. Celem wizyty było czytanie bajek dzieciom we wszystkich grupach wiekowych przez Mikołaja, Aniołki, Diabełka i Elfa. Oprócz lektury ciekawych bajeczek o tematyce mikołajkowej, młodzież uczestniczyła również w zabawach z dziećmi, które dostarczyły nawet niemal dorosłym licealistom wiele radości.
Mikołaj i jego Świta przekazali prezenty, które sami wykonali (choinki z gazety i bańki) dzieciom ze wszystkich grup wiekowych, a od dzieci dostali listy, które mieli przekazać św. Mikołajowi. Mamy nadzieję, że wizyta Mikołaja w Przedszkolu na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń Szkolnego Koła Wolontariatu.

 

________________________________________________________

04.12.2017

ŚWIATOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

W poniedziałek, 4 grudnia, w przeddzień Światowego Dnia Wolontariusza, w Domu Kultury w Kętach odbyła się Gala Wolontariatu, zorganizowana przez Fundację Kukuryku, która prowadzi w Kętach Centrum Wolontariatu. Uroczystość uświetniła swoim występem Grupa Muzyczna "Trzy Czwarte".
Dziękujemy serdecznie panu Profesorowi Sławomirowi Dwornikowi oraz naszym młodym muzykom za reprezentowanie szkoły na tej ważnej lokalnej uroczystości.
Cieszymy się, że również nasi uczniowie znaleźli się w gronie wolontariuszy Fundacji, zwłaszcza gratulujemy ogromnego zaangażowania Martynie Smolarek.
Zdj. INFOKĘTY

________________________________________________________

 

ROK SZKOLNY 2016 / 2017 

________________________________________________________

 

11.05.2017

,,Głodnego nakarmić''


Drogie Koleżanki i Koledzy! Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Szkoły!
W dniach od 11 do 25 maja 2017 w naszej szkole przeprowadzona będzie akcja „Głodnego nakarmić”. Jej celem jest wsparcie osób potrzebujących.
Do kosza wystawionego na 1. piętrze (obok sali informatycznej 20) będzie można wrzucać wszelkiego rodzaju: makarony, kasze, ryż, groch łuskany czy fasolę (ważne, aby produkty miały długi termin ważności).
Zebrane artykuły zostaną przekazane Siostrom Klaryskom w Kętach, a stamtąd przeznaczone na posiłki dla bezdomnych.
Pokażmy, że „Dąbrowska” ma moc!!
Za wszelką ofiarność serdecznie dziękuję.
Julia Grabska, 1j

 

 

09.04.2017

Charytatywny jarmark wielkanocny

W minioną niedzielę na kęckim rynku odbył się charytatywny jarmark wielkanocny. Dziękujemy Emilce Łanoszce i Krzysztofowi Koczurowi, którzy reprezentowali naszą szkołę na scenie i podbili swoim wykonaniem m. in. piosenki "Ależ nie, ależ tak..." serca publiczności.
W imprezie wzięły również udział: Martyna Smolarek, która działa w Fundacji "Kukuryku" oraz Magda Zając z ramienia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kętach. 

________________________________________________________ 

13.03.2017

Chcesz zostać wolontariuszem podczas 8. edycji Life Festival Oświęcim?

Chcesz współtworzyć jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju? Masz w sobie mnóstwo pozytywnej energii, chętne się uczysz i masz ochotę spędzić kilka najbardziej inspirujących dni w swoim życiu? To właśnie Ciebie szukamy!

 

Prześlij nam swoje CV i napisz w kilku zdaniach dlaczego to właśnie Ty powinieneś zostać wolontariuszem LFO. Pamiętaj, musisz być pełnoletni, odpowiedzialny i w pełni dyspozycyjny od 22 do 24 czerwca.

Na Twoje zgłoszenie czekamy do 22 maja br. pod adresem wolontariat@lifefestival.pl.

Zakwalifikowane osoby zaprosimy na spotkanie organizacyjne - termin spotkania podamy mailowo.

Osobom spoza Oświęcimia zapewniamy noclegi za śniadaniem, ponadto dla wszystkich - jeden ciepły posiłek dziennie oraz napoje.

Gwarantujemy: umowę wolontariacką, ubezpieczenie, a dla najlepszych – referencje.

Co da Ci ten wolontariat?
- ZDOBĘDZIESZ cenne doświadczenie pracy przy międzynarodowym projekcie
- NAWIĄŻESZ wiele nowych, ciekawych znajomości
- BĘDZIESZ częścią jednego z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce

Siłą LFO są ludzie, którzy go tworzą - DOŁĄCZ DO NAS!

#WeAreFestival #LFO2017

http://lifefestival.pl/pl/news/Zostan-wolontariuszem-podczas-8-edycji-Life-Festival-Oswiecim,227.html

________________________________________________________ 

 

16.02.2016

Zbiórka dla schroniska dla zwierząt w Bielsku-Białej

W lutym w naszej szkole odbyła sie zbiórka karmy, koców i środków czystości dla schroniska dla zwierząt w Bielsku-Białej.

________________________________________________________ 

12.12.2016

Kartka wsparcia

Uwaga, uwaga - sprawa jest :) Mamy nadzieję, że można na Was liczyć:


ZOSTAŃ ANIOŁEM DLA DZIECKA W SZPITALU


AKCJA PISANIA "KARTEK WSPARCIA" powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na onkologii. Lęk, ból i niepewność – wszystko to towarzyszy dziecku i jego rodzinie podczas choroby.


Na oddziale onkologii jest duża rotacja. Dzieci otrzymują chemioterapię lub naświetlenia, wyjeżdżają do domu, a kolejne przyjeżdżają na leczenie lub leczenie powikłań po chemioterapii.
Inicjatywa pisania kartek dla dzieci ma na celu wsparcie ich podczas leczenia. Dziecko będzie losować swoją własną kartkę, a więc nie wiemy jakie dziecko wylosuje właśnie Twoją.


Ale co tak naprawdę trzeba zrobić?


Wszystko jest niesamowicie proste!


1. Przygotuj kartkę (kup, albo zrób własnoręcznie!)
2. Zastanów się, czy Twoja kartka będzie adresowana do chłopca, czy dziewczynki.
3. Napisz kilka słów wsparcia i życz zdrowia dla dziecka, które leczy się na chorobę nowotworową.


Co warto napisać?
Pisz to, co czujesz. Napisz, że będzie dobrze, zapytaj o marzenia, o plany, które dziecko zamierza spełnić kiedy wyzdrowieje.
Twoja kartka ma być pozytywna! Musi zachęcać i dawać siłę do walki.


Chcesz zrobić jeszcze więcej?


Napisz kilka słów o sobie. Napisz co lubisz, jakie miejsca odwiedziłeś/-aś, jakie są Twoje marzenia.
Nie zapomnij! Jesteś ANIOŁEM :-)
Możesz także podać swój adres, jeśli chcesz kontynuować znajomość.


Gdzie wysłać kartkę?


Wyślij ją na adres:
Grupa Rodziców „Gdy Liczy się Czas”
ul. Nowy Świat 30a/6
20-418 Lublin
lub przynieś do Martyny Smolarek (1j) – wyślemy za Ciebie.


Akcja jest bezterminowa, tak samo jak bezterminowe są zachorowania na raka wśród dzieci. Musimy więc działać długofalowo!
Dzieci jest dużo, kartek nie może zabraknąć. Potrzebujemy wsparcia! Prosimy o rozpowszechnianie informacji o akcji i zaangażowanie się w pisanie kartek.
Dzieciaki czekają!

________________________________________________________

09.12.2016

Góra Grosza

W grudniu odbyła się w naszej Szkole akcja wolontariacka ,,Góra Grosza''. Zebrana kwota wyniosła ponad 200 złotych. Całość została przekazana na Towarzystwo Nasz Dom. Zbiórka miała charakter międzyklasowej rywalizacji. Klasa IJ, która zebrała najwyższą sumę pieniężną, otrzyma jeden dzień 'bez odpytywania' po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Dyrekcją.
Dziękujemy za pomoc!

 

 ________________________________________________________

 

01.12.2016

Zbiórka dla schroniska dla zwierząt w Oświęcimiu

Organizowana jest zbiórka karmy dla zwierząt oraz koców i innych akcesoriów do schroniska w Oświęcimiu pod patronatem Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kętach. Karmę można zostawiać u Pani Krysi. Akcja prowadzona będzie prowadzona do wtorku.

 

 

________________________________________________________

14.10.2016

Korepetycje dla dzieci i młodzieży

W październiku Wolontariusze z SKW rozpoczeli udzielanie korepetycji dzieciom i młodzieży ze Świetlicy Środowiskowej oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach. Dziękujemy naszym młodym ,,nauczycielom'' za poświęcenie swojego wolnego czasu. 

 

________________________________________________________

ROK SZKOLNY 2015 / 2016 

________________________________________________________

01.06.2016

Dzień Dziecka


Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje Uczniom naszej szkoły za zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Kętach. Za zebrane pieniądze zakupione zostały słodycze, które przedstawiciele SKW i Grupy Teatralnej "Minus Jeden" wręczyli wczoraj dzieciom.
Szczególnie podziękowania należą się Dominice Jonkisz, Karolinie Jędrzejko, Karolinie Cępiel oraz Marcinowi Majcherkowi za przekazanie słodyczy Dzieciom oraz umilenie im tego wyjątkowego dla nich dnia.

 

________________________________________________________ 

14.02.2016

Walentynki

14 lutego w Walentynki nasze uczennice klasy 1JM - Karolina Cępiel i Sandra Zając wzięły wolontariacki udział w akcji zorganizowanej przez fundację Kukuryku #kochampomagam
Bardzo dziękujemy za wsparcie!

________________________________________________________

15.01.2016

Zbiórka dla schroniska dla zwierząt

W styczniu Młodzieżowa Rada Miejska zorganizowała międzyszkolną zbiórkę dla naszego powiatowego schroniska dla zwierząt, które jest w trudnej sytuacji, w związku z dużą ilością zwierzaków, zwłaszcza chorych i pokaleczonych oraz mrozami. Nasza szkoła również postanowiła dołączyć do innych szkół w naszej gminie i przeprowadziła zbiórkę. Schronisko nie potrzebuje karmy, misek ani zabawek, lecz na wagę złota są stare koce, stare swetry, ręczniki, kołdry (nie z puchem czy pierzem), ręczniki papierowe, środki do odkażania, płyny do mycia podłóg oraz zrobione z kartonu budki dla kotów.

________________________________________________________

14.12.2015

Góra Grosza

W grudniu odbyła się w naszej Szkole akcja wolontariacka ,,Góra Grosza''. Zebrana kwota wyniosła 90,52 złotych. Całość została przekazana na Towarzystwo Nasz Dom. Zbiórka miała charakter międzyklasowej rywalizacji. Klasa III H, która zebrała najwyższą sumę pieniężną (33, 57 zł), otrzyma jeden dzień 'bez odpytywania' w grudniu lub styczniu po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Dyrekcją.
Dziękujemy za pomoc!

 

________________________________________________________

27.11.2015 

Poduszka dla Maluszka

W listopadzie zakończyliśmy akcję ,,Poduszka dla Maluszka''. Społeczność naszej Szkoły zebrała kwotę w wysokości 138, 94 złotych oraz dary w postaci 5 pluszaków i 3 poduszek. Całość zbiórki została przekazana na Fundację Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Serdecznie dziękujemy za Waszą pomoc! 

 

________________________________________________________

09.10.2015

Zbiórka artykułów szkolnych i higieny osobistej

W dniu 9.10.2015 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Placówkę Wychowawczo-Opiekuńczą w Kętach. Celem wizyty było przekazanie artykułów szkolnych oraz higieny osobistej, które uprzednio zebrano w szkole w ramach wrześniowej akcji Szkolnego Koła Wolontariatu. Serdeczne podziękowania wędrują do wszystkich osób zaangażowanych w zbiórkę. W szczególności dziękujemy Żanecie Siwiec – przewodniczącej SKW, Annie Żydek, Magdalenie Wnęczak, Darii Żywioł, Ewelinie Ćwiertni, Karolinie Cępiel oraz Sandrze Zająć za osobiste przekazanie artykułów. Krzysztofowi Koczurowi, Darii Żywioł oraz Martynie Kulak dziękujemy za zbiórkę pieniężną na wyżej wspomniany cel. Ostatecznie, jednakże nie mniej ważnie, podziękowania dla Klaudii Blachy, przewodniczącej SU, za oprawę fotograficzną wydarzenia.