PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

Teatr "Minus Jeden"

 

Założona i prowadzona przez Donatę Wójcik-Bąbską, Izabelę Paszko i Annę Kapcię grupa teatralna „Minus Jeden” działa w naszej szkole od 2005 roku. To miejsce dla nas – uczniów, którzy są niezwykli nie przez to, jacy są, a przez to, co robią i czym dzielą się z innymi.

Praca w grupie pozwala nam na poznawanie samego siebie, umożliwia stawanie się coraz lepszym, poznawanie własnych granic i przekraczanie ich. Teatr sprawia, że rzeczy codzienne i z błahe na scenie zamieniają się w coś całkowicie niezwykłego. Tutaj możemy stać się tym, kim chcemy, a w normalnym życiu czasem nie mamy odwagi być.

„Minus Jeden” to nie tylko ciężka praca, ale przede wszystkim humor i fantastyczni ludzie, potrafiący swoją obecnością zbudować rodzinną, pełną ciepła i życzliwości, atmosferę. Łączą nas te same marzenia i cele, które wspólnie realizujemy przez pracę na scenie. Na przyjście do "dziupli" i dołączenie do nas nigdy nie jest za późno. A naprawdę warto!

Teatr jest światem po drugiej stronie lustra. Teatr jest ulotny. Jest dla tych, co nie boja się latać: dla wybranych, cierpliwych – dla tych, co chcą! To, co robimy na co dzień, w teatrze staje się inne. W teatrze wszystko znaczy coś – nawet zwykłe krzesło! Wszystko jest niby tym samym, ale w innym świecie…


 DZIEJE SIĘ...

 

 

POWIATOWY DZIEŃ NAUCZYCIELA 2019


11 października 2019r. odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Co roku uroczystość ta jest okazją do podziękowania pracownikom oświaty i uhonorowania ich przez Starostę Oświęcimskiego nagrodami. W tym roku nagrodę odebrali p. prof. Sebastian Gabryś - nauczyciel języka angielskiego oraz pani Mariola Młynarska - nasza pani referent. Uczniowie "Dąbrowskiej" - członkowie Grupy Teatralnej - współtworzyli również tegoroczną uroczystość. Julia Tokarczyk i Kamila Gawęda świetnie poprowadziły całą uroczystość, a Grupa Teatralna wystawiła nową wersję spektaklu pt. "Kipiel". Serdecznie dziękujemy też absolwentom - Zuzi Pawłowskiej i Konradowi Romańskiemu za uświetnienie swoim występem przedstawienia.


 

SPEKTAKL CHARYTATYWNY GRUPY TEATRALNEJ "MINUS JEDEN"

Uczniowie „Dąbrowskiej” – II Liceum Ogólnokształcącego w Kętach – zagrali dla Basi

6 października 2019r., w niedzielne popołudnie, w Ośrodku Kultury w Brzeszczach odbyła się impreza charytatywna na rzecz pani Barbary Warzechy, podopiecznej Fundacji „Słoneczko”. Szczytny cel oraz spore zainteresowanie tym wydarzeniem pozwoliło zebrać kwotę w wysokości 13 204, 19zł , która w całości zostanie przeznaczona na rehabilitację pani Barbary, wspaniałej mamy i nauczycielki z Rajska. Patronat nad imprezą objął burmistrz Brzeszcz, Radosław Szot, którego wsparcie pomogło rozpowszechnić akcję w środowisku lokalnym.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnej społeczności, poparciu władz samorządowych i środowisk nauczycielskich, udało się w sali widowiskowej współorganizatora przedsięwzięcia, Ośrodka Kultury w Brzeszczach, zgromadzić ponad 300 osób. Wśród nich byli bliscy, przyjaciele i znajomi pani Barbary. Swoją obecnością spektakl zaszczycili m. in. Iwona Gibas – wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Teresa Jankowska – członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego, Monika Stalica – Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego. Władze lokalne reprezentował Łukasz Kobielusz, zastępca burmistrza Gminy Brzeszcze oraz Halina Musiał – zastępca wójta Gminy Oświęcim, a także dyrektorzy szkół i palcówek. Wśród wyczekiwanych gości nie mogło zabraknąć również pani Barbary, która przybyła wraz z mężem Markiem i dziećmi, Arturem, Martą i Bartoszem.
Basia Warzecha, to młoda mama i żona, a także nauczycielka i animatorka życia w parafii, jest rodowitą brzeszczanką, wieloletnią pracownicą świetlicy środowiskowej w Brzeszczach. Do wypadku aktywnie działała na rzecz środowiska lokalnego (wyjazdy z dziećmi na kolonie letnie organizowane w parafii św. Urbana w Brzeszczach, przygotowanie występów jasełkowych, formacja grup młodzieżowych, wsparcie akcji charytatywnych). Teraz sama potrzebuje pomocy, ponieważ miesięczny koszt leczenia i rehabilitacji, trwających od stycznia 2017r. (po pęknięciu tętniaka zlokalizowanego w czaszce), sięga kilku tysięcy złotych. Wrażliwi na krzywdę innych, uczniowie z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach – członkowie działającej w liceum Grupy Teatralnej „Minus Jeden” – odpowiedzieli na zaproszenie bliskiej koleżanki pani Basi – Izabeli Paszko. W niedzielne popołudnie wystawili spektakl teatralny pt. „Świętoszek” wg Moliera.
Przedstawienie spotkało się z dużym uznaniem publiczności i owacjami na stojąco. Wielu z gości podkreślało nie tylko ogromną wrażliwość młodzieży, ale również wysoki poziom gry aktorskiej. Inicjatorki akcji – dwie nauczycielki z PZ Nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach: Izabela Paszko i Anna Kapcia – z dumą przyznają, że brzeszczanie nie zawiedli i byli tam, gdzie ludzka bieda otwiera oczy na pomoc potrzebującym. Nie zawiodła też młodzież, która udowodniła, że wolontariat niejedno ma imię. Podobne przedsięwzięcia nie są dla Grupy „Minus Jeden” nowością. Co roku organizują bowiem podobne akcje w Kętach. Dzięki ich inicjatywie udało się wesprzeć leczenie trzech nauczycielek oraz rehabilitację kilkorga chorych i niepełnosprawnych uczniów „Dąbrowskiej”.
W niedzielną akcję charytatywną na rzecz pani Basi włączyli się również nauczyciele „Dąbrowskiej” oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzeszczach. Zapraszali na kawę, herbatę i ciasta, które przygotował cały sztab: przyjaciele Basi, uczniowie i nauczyciele II LO w Kętach oraz ludzie dobrej woli.
Radosna atmosfera zapoczątkowana w sali widowiskowej, dzięki młodzieży, która starając się oddać klimat Molierowskiej sztuki wywoływała salwy śmiechu, przeniosła się również do holu OK. Goście jeszcze długo po spektaklu przy kawie i słodkościach dzielili się wrażeniami, rozmawiali z młodymi aktorami, a przede wszystkim z bohaterką, od której wszystko się zaczęło – Panią Basią Warzechą.


TYGIEL TEATRALNY 2019 

2 października 2019r Grupa Teatralna po raz kolejny wzięła udział w Tyglu Teatralnym - przeglądzie grup teatralnych organizowanym przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Tym razem "Minus Jeden" wystawiła spektakl wg sztuki Moliera pt. "Świętoszek". Premiera spektaklu odbyła się w kwietniu 2019r. Wtedy to przedstawienie obejrzeli kęczanie oraz młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych z naszej gminy, ale i gmin ościennych.

 


 

WYJAZD DO ZAKOPANEGO NA SPEKTAKL "NA PRZEŁĘCZY"
6 września 2019r. Grupa Teatralna "Minus Jeden" odwiedziła Zakopane i Teatra im. St. Witkiewicza. Obejrzeliśmy spektakl "Na przełęczy" w reż. A. Dziuka. Mieliśmy okazję podziwiać m. in. grę naszych ubiegłorocznych wykładowaców, którzy pracowali z nami podczas warsztatów teatralnych: K. Pietrzyk, A. Jerzmanowskiej, M. Wrony, D. Ficoń.

 


DZIEŃ PAMIĘCI 2019

30 maja 2019r. odbyła się uroczystość, którą obchodzimy od 1997r. To "Dzień Pamięci" o nauczycielach, pracownikach szkoły, którzy 23 kwietnia 1940r. zostali podstępnie zgromadzeni w murach szkoły przez hitlerowców i wywiezieni do obozów w Mauthasen-Gusen oraz Dachau. Współorganizatorem uroczystych obchodów jest - jak co roku, od ponad 20 lat - Towarzystwo Miłośników Kęt. Na scenariusz uroczystości składa się zawsze modlitwa pod tablicą pamięci, umieszczoną w holu szkoły, spektakl teatralny oraz wystąpienie pani Anny Chowaniak, historyka, znawczyni dziejów naszej 110-letniej placówki.

Po złożeniu wieńców, zapaleniu zniczy oraz odmówieniu modlitwy poprowadzonej przez ks. Krzysztofa Rębisza, Goście oraz uczniowie "Dąbrowskiej" zobaczyli spektakl pt. "Arteakty pamięci", zaprezentowany przez uczniów Grupy Teatralnej "Minus Jeden" oraz klas humanistyczno-teatralnej, a przygotowany pod kierunkiem pani Izabeli Paszko oraz pani Anny Kapci. Młodzież sugestywnie - poprzez ruch i słowo - ukazała trudne dzieje wojenne oraz szukała odpowiedzi na pytania o kondycję moralną człowieka, któremu przyszło żyć w tamtych czasach. Ośrodkiem reflekcji stały się dzieje zamordowanych Autorytetów - nauczycieli wywiezionych ze szkoły.

Po części artystycznej wystąpiła pani Anna Chowaniak, członek Towarzystwa Miłośników Kęt, od 10 lat żmudnie zbierająca rozproszone życiorysy nauczycieli, których nazwiska widnieją na tablicy pamięci. W tym roku pani Chowaniak omówiła postać pana dyrektora Bronisława Babińskiego, wielkiego orędownika teatru, nauczyciela szczycącego się tytułem profesora. Wielu informacji i dokumentów na temat pana Dyrektora dostarczył kęckiemu muzeum i pani Chowaniak, wnuk pana Babińskiego - pan Andrzej Paperz, który był również honorowym gościem uroczystości.

Na koniec spotkania swoimi wspomnieniami i refleksjami nt. nauki w murach "Dąbrowskiej" podzielił się pan Jan Christ, najstarszy absolwent, który maturę zdawał 72 lata temu. Opowiedział o swoich profesorach, a ponieważ jest kombatantem wojennym, również o swoich losach żołnierskich.

 


 ZAPRASZAMY NA "ŚWIĘTOSZKA"

Zapraszamy na premierę spektaklu Grupy Teatralnej "Minus Jeden" z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej. Tym razem młodzież sięgnęła po klasykę: sztukę Moliera! Zobaczcie jak poradzili sobie z tekstem - nie współczesnym oraz problemami - jak najbardziej współczesnymi. Widzimy się po świętach - 24 kwietnia 2019r. o godz. 18:00 w Domu Kultury w Kętach.
/proj. plakatu Paweł Stwora


 

 

KOLEJNE WARSZTATY TEATRALNE ZA NAMI...

Tym razem w teatrze im. St. Witkacego w Zakopanem pod okiem wspaniałych aktorów: Doroty Ficoń, Katarzyny Pietrzk, Adrianny Jerzmanowskiej,  Marka Wrony.

Warsztaty w całości zostały sfinanowane przez Urząd Gminy Kęty oraz Zarząd Satrostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Dziękujemy!

 


 

"W ZIELONE GRAMY" - NOWY SPEKTAKL NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

8 listopada 2018r. w Oświęcimskim Centrum Kultury miała miejsce premiera kolejnego spektaklu Grupy Teatralnej "Minus Jeden" pt. "W zielone gramy". Spektakl został przygotowany z okazji powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Współpracy muzycznej przy spektaklu podjęli się młodzi muzycy ze szkolnej grupy „Trzy Czwarte”. Przedstawienie spotkało się z bardzo ciepłym odbiorem publiczności. Młodzi aktorzy i muzycy wywołali w widzach wzruszenie sugestywnym i symbolicznym ujęciem różnych etapów historii naszego kraju, skupionych jak w soczewce, w jednym przedstawieniu scenicznym. Pzychylne reakcje i recenzje widzów skłoniły uczniów do wystawienia spektaklu po raz kolejny w kęckim Domu Kultury, we wtorek, 20 listopada 2018r. o godz. 11:30.


Premiera spektaklu i… zaproszenie na kolejną „Kipiel” w wykonaniu „Minus Jeden”

6 kwietnia 2018 r. w kęckim Domu Kultury w Kętach odbyła się premiera nowego spektaklu Grupy Teatralnej „Minus Jeden”, pt. „Kipiel”. Scenariusz przedstawienia, autorstwa reżyserek: Donaty Wójcik-Bąbskiej, Izabeli Paszko i Anny Kapci, zainspirowany został jednym z odcinków popularnego wśród młodzieży serialu internetowego pt. „Nieprzygotowani”.


Historia polonisty z trudnym życiorysem, który szuka spełnienia swych artystycznych ambicji, zakładając kółko teatralne dla licealistów, wzbudza śmiech, ale pointa jest mądra i może trochę zaskakująca. Młodzi ludzie odkrywają dzięki nauczycielowi, że teatr, to coś więcej niż wygłupy na scenie. To również możliwość przełamywania swoich ograniczeń i lęków, umiejętność pracy w grupie, oddziaływanie na widza.

Spektakl pokazuje także pracę nad spektaklem od kulis, daje możliwość poznania metod, czasem szalonych, pracy nad rolą. Widz ogląda zatem etiudy i ćwiczenia warsztatowe, które mogą wzbudzać śmiech, ale z drugiej strony dotyka, od kulis również, dramatu człowieka doświadczonego przez samotność. Pani Anna Chowaniak, była przewodnicząca Towarzystwa miłośników Kęt, recenzując spektakl stwierdziła: „Niech ta Kipiel trwa jak najdłużej, oczywiście w tej rzeczywistej stronie dobra naszego jestestwa, tak obdzieranego i ubożejącego. To cudowne przedstawienie. (…) Wszystko od początku do końca było trafne, szokowało, zaskakiwało nieustannie, mieściło się w napiętych odważnie granicach, nie mówiąc o humorze, o scenach, które znamy wszyscy z tzw. życia. Młodzież niesamowita”.

„Ciepły odbiór spektaklu premierowego skłonił nas do wystąpienia przez kęcką publicznością po raz kolejny. Wspólnie z paniami opiekunkami zdecydowaliśmy, że 17 maja 2018r. o godz. 17.30 w kęckim domu kultury zagramy przedstawienie charytatywnie, a dochód z biletów przeznaczymy na leczenie i rehabilitację naszych kolegów. Tak więc zapraszamy każdego, kto zechce nas zobaczyć i wesprzeć szczytny cel.” – zaprasza jeden z młodych aktorów i jednocześnie przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Konrad Romański.
A zatem do zobaczenia 17 maja w Kętach.


 

WARSZTATY TEATRALNE W "GROTESCE"

 

Od 30 listopada - 1 grudnia 2017r. członkowie Grupy Teatralnej "Minus Jeden" oraz uczniowie klas humanistyczno-teatralnych przebywali na warsztatach teatralnch w Teatrze "Groteska w Krakowie. Młodzież naszej szkoły wyjeżdża na profesjonalne zajęcia aktorskie od kilku lat, dzięki wsparciu finansowemu Gminy Kęty i Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.


"WYSPA" W WYKONANIU MINUS JEDEN

6 października 2017 r. z okazji jubileuszu 110-lecia naszej szkoły Grupa Teatralna wystawiła spektakl pt. "Wyspa" wg scenariusza Janusza Toczka. Przedstwienie opowiada o grupe młodzieży, która przybywa na wyspę, na której zdobywa doświadczenia, dojrzewa, staje się mądrzejsza, szuka swojej drogi życiowej, poznając różne pasje: teatr, fotografię, muzykę i inne. Odpływycie w swoje zycie przemieniona. Wyspa jest alegorią szkoły - Dąbrowskiej, a mentorzy, przewodnicy, którzy oprowadzają młodych ludzi, przekazując im życiowe mądrości, to nauczyciele.

Spektakl spodobał się nie tylko Absolwentom i emerytowanym Nauczycielom, a także zaproszonym gościom, którzy podkreślali głębię słów płynących ze sceny, ale i wybitną grę młodych aktorów. 

Spektakl został pokazany ponownie w Domu Kultury w Kętach 13 października dla środowiska loklalnego oraz 25 października w ramach przeglądu Tygiel Teatralny w Oświęcimskim Centrum Kultury.


 

STYPENDIUM RADY MINISTRÓW DLA DARII I WYSTĘP "MINUS JEDEN"

„Minus Jeden” z PZ Nr 9 dla stypendystów Prezesa Rady Ministrów


25 stycznia 2017 roku w andrychowskim Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia stypendium Prezesa Rady Ministrów dla uczniów powiatów oświęcimskiego, wadowickiego i suskiego. Organizatorem uroczystości była Delegatura Kuratorium Oświaty w Wadowicach. W pierwszej części spotkania najlepsi uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych odebrali dyplomy i gratulacje od przedstawiciela Małopolskiego Kuratora Oświaty. Naszą szkołę reprezentowała DARIA SYGA, która w minionym roku szkolnym uzyskała najwyższą średnią w szkole. Gratulujemy!!!


Następnie stypendyści wraz z dyrektorami szkół, rodzicami i wychowawcami obejrzeli spektakl pt. „Jeszcze jedno życie, Młody” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Minus Jeden” z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach. Grupa od lat współpracuje z teatrami w Zakopanem i w Krakowie, a także z PWST. Młodzież doskonali również swoje umiejętności pod okiem aktorów zapraszanych do Kęt. Młodzi aktorzy to przede wszystkim uczniowie klas humanistyczno-teatralnych, ale również uczniowie klas o innych profilach – pasjonaci sceny. Grupa wystąpiła na zaproszenie dyrektor Delegatury – p. Marii Nitki. 


 

FERYJNE WARSZTATY TEATRALNE

Warsztaty teatralne w ”Dąbrowskiej” to już tradycja

W drugim dniu ferii zimowych – 31 stycznia 2017r. – w naszej szkole odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży z Grupy Teatralnej „Minus Jeden” oraz gimnazjalistów. Takie spotkania z zadaniami aktorskimi to już tradycja, ponieważ w „Dąbrowskiej” odbywają się od kilku lat właśnie w okresie feryjnym.
„Chcemy przede wszystkim pobyć ze sobą, poćwiczyć, ale przede wszystkim dobrze się bawić. Właśnie w takie dni, kiedy nie ma nauki szkolnej, mamy więcej czasu na doskonalenie warsztatu: na ćwiczenia dykcyjne, ruchowe, pracę z rekwizytem, po prostu rozwijanie wyobraźni scenicznej.” – mówi pani Izabela Paszko. Warsztaty ro również okazja do podzielenia się tym, czego młodzież uczy się, uczestnicząc w zajęciach warsztatowych w teatrach. W tym roku „Minusowicze” w listopadzie 2016r., dzięki środkom przyznanym przez Powiat Oświęcimski i Urząd Gminy w Kętach, uczestniczyli w warsztatach w Teatrze „Groteska”. „Niestety ilość miejsc na takich warsztatach jest zawsze mniejsza niż jest nas w Grupie, ale dzięki cotygodniowym zajęciom i takim spotkaniom, jak te dzisiaj możemy pokazać tym, którzy nie byli, czego się nauczyliśmy.”- mówi Martyna.

 


"NIEPODLEGŁA" W POWIECIE

8 listopada 2016r. w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyły się powiatowe obchody Święta Niepodległości. Część artystyczną uświetniła nasza Grupa Teatralna "Minus Jeden" spektaklem pt. "Niepodległa". Grupie towarzyszyła młodzież z MDK-u, która wyk. pieśni patriotyczne.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili: posłowie p. Zbigniew Biernat, p. Marek Sowa, p. senator Andrzej Pająk, wojewoda małopolski Józef Pilch, wiceprzewodniczacy sejmiku woj. małopolskiego p. Zdzisław Filip, dyrektor delegatury wadowickiej KO p. Maria Nitka, radni powiatowi, zarząd powiatu, samorządowcy. Po cześci oficjalnej, w której zabrali głos zaproszeni goście rozpoczął się spektakl. Michał Naglik, grający zagubionego we współczesnym świeice młodego człowieka, rozpoczynając przedstawienie zadał pytanie: Kim ja właściwie jestem? Przemierzając dzieje Polski w wirtualnej wędrówce, owiedzajac czasy zarówno zwycięskie, jak i te trudne, niechlubne dla Polaków. Patrząc na postawę rodaków i uświadamiając sobie, jak wiele cierpień okupiło wolność, Młodzieniec dochodzi do wniosku, że on również utożsamia się z Polakami wszystkich pokoleń i przejmuje schedę po nich, stwierdzając: Jestem Polakiem. Niebagatelną rolę w tej wędrówcwe odgrywają Maski, które podzielone na dwie grupy dialogują, prezentując historię narodu oraz Dziewczęta w bieli, które kmentują wydarzenia, sięgając do poezji tyrtejskiej powstającej na przestrzeni dziejów.

Owacje na stojąco, głosy uznania pod adresem młodych artystów były największą nagrodą dla młodzieży i opieknunów Grupy - Donaty Wójcik-Bąbskiej, Izabeli Paszko, Anny Kapci za zmierzenie się z trudną poezją patriotyczną.


NASI KONFERANSJERZY POPROWADZILI POWIATOWY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Podziękowania dla Martyny Hickiewicz i Michała Naglika za reprezentowanie naszej szkoły na powiatowych obchodach Dnia Edukacji Narodowej i poprowadzenie Uroczystości. Dziękujemy również Magdzie Wołoszyn, Martynie Smolarek i Kacprowi Cinalowi za pomoc organizacyjną podczas uroczystości.
Dziękujemy Pracownikom Starostwa za współpracę przy tworzeniu scenariusza i współpracę w dniu imprezy."MINUS JEDEN" NA "TYGLU TEATRALNYM" W OCK-U

12.10. 2016r. Grupa Teatralna "Minus Jeden" wzięła udział w Tyglu Teatralnym - przeglądzie odbywającym się w OCK-u. Młodzi artyści zaprezentowali cieszący się dużym zainteresowaniem spektakl pt. "Jeszcze jedno życie, Młody".


 

GRUPA TEATRALNA DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z POWIATOWEJ PORADNI PP

10 czerwca 2016r. nasza Grupa Teatralna wzięła udział w pikniku organizowanym przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Młodzież przygotowała własne interpretacje wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i innych poetów dziecięcych. W połączeniu z barwnymi strojami i instrumentami młodzi aktorzy prezentowali się imponująco i zachwycili dzieci. Dziękujemy Klaudii Fidyt, Wojtkowi Kublinowi, Patrycji Przybyle, Emilii Łanoszce, Martynie Hickiewicz, Darii Bogacz, Magdzie Zyzańskiej, Natalii Zacnej za wywołanie uśmiechu na buziach dzieciaków.

 


DZIEŃ DZIECKA W ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ

Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje Uczniom naszej szkoły za zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Kętach. Za zebrane pieniądze zakupione zostały słodycze, które przedstawiciele SKW i Grupy Teatralnej "Minus Jeden" wręczyli 01.06.2016r. dzieciom.


 

KONCERT CHARYTATYWNY UCZNIÓW "DĄBROWSKIEJ"

Powiatowy Zespół Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach zaprasza 3 czerwca 2016r. na g. 18.00 do Domu Kultury w Kętach na imprezę charytatywną, w ramach której będzie miał miejsce spektakl Grupy Teatralnej „Minus Jeden” oraz koncert Grupy Muzycznej „Trzy Czwarte”. Biorąc udział w imprezie będzie można wesprzeć leczenie chorych nauczycielek „Dąbrowskiej”. Wieczór będzie również okazją do zapoznania się z umiejętnościami uczniów na co dzień kształcących się w liceum w klasach o profilach: humanistyczno-teatralnej, językowo-filmowej, matematyczno-biznesowej, do których ruszył nabór na rok szkolny 2016/2017. Do szkoły zapraszani są gimnazjaliści, którzy szukają szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania, gwarantującej niecodzienną atmosferę, możliwość rozwijania zainteresowań nie tylko artystycznych, ale również matematycznych, językowych i ekonomicznych na bezpłatnych zajęciach, a przede wszystkim chcą przygotować się do egzaminu maturalnego na wysokim poziomie.


 

"Jeszcze jedno życie, Młody..."  marzec 2016

Nie jest zbyt trudno być młodym, prawda? Budzik, toaleta, śniadanie, szkoła, obiad, nauka, kolacja, toaleta, sen… Kolejna noc… kolejny dzień… I tak aż do weekendu, kiedy nareszcie można się spokojnie wyspać. Wszystko na pozór łatwe, spokojne, poukładane. I wreszcie w człowieku coś zaczyna pękać. Nie radzi sobie z otaczającą go, przytłaczającą coraz mocniej rzeczywistością. Szuka różnych dróg ucieczki od rutyny codziennego dnia … A w co najlepiej uciec Młodemu – głównemu bohaterowi najnowszego spektaklu Grupy Teatralnej „Minus Jeden” z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach? Oczywiście! W lenistwo – to jego najlepsza broń! Zwyczajnie nie chce mu się wstać, załatwiać kolejnych spraw. Nie chce mu się żyć, bo w łóżku jest całkiem wygodnie, ciepło, przyjemnie… dopóki ktoś lub coś go nie zdenerwuje. Młodego np. doprowadza do szału tykanie Zegara, który bezlitośnie odmierza marnowane minuty. Radio też nie jest jego sprzymierzeńcem – zalewa Młodego informacjami z całego świata, chce go zmotywować do życia. Okno, zamierzając osłodzić ten, jakże trudny dla Młodego dzień, odsłania firankę by wpuścić promyk słońca, lecz i to jeszcze potęguje złość bohatera. W dodatku dopominają się o działanie Niezałatwione Sprawy... Natłok wszystkiego co dzieje się dookoła doprowadza Młodego do szału. Kiedy już wydaje mu się, że obudził okazuje się, że znajduje się w środku koszmaru – trafia do gry komputerowej, w której ma tylko jedno życie…
Czy Młodemu uda się wygrać z samym sobą? Czy przebudzi się kiedyś z tego koszmarnego snu, w którym szkoła to miejsce tortur, rodzina i dziewczyna go nie zauważają, a kumple wciągają go w swój „świetny” świat? Czy Młody wygra życie i jaką rolę odegra w tym całym zamieszaniu Anioł? 

Młodzi artyści pochylili się tym razem nad... samymi sobą. On sami w kreacji Młodego mogli odnaleźć siebie i swoich kolegów...

OBSADA:

 • Młody - Marcin Majcherek
 • Radio - Joanna Płonka
 • Zegar - Martyna Kotlarczyk
 • Okno - Paulina Klimas
 • Matka - Emilia Łanoszka
 • Ojciec - Dawid Zawarus
 • Babcia - Dominika Jonkusz
 • Siostra - Karolina Jędrzejko
 • Nauczycielka - Klaudia Sordyl
 • Uczennice / Pacjenci /Pasażerowie - Natalia Orlicka, Patrycja Przybyła, Zuzanna Kocemba, Izabela Kaczkowska, Ewelina Cibor, Julia Foks, Kamila Włodarska, 
 • Dziewczęta - Martyna Hickiewicz, Aleksandra Jonkisz, Edyta Cibor
 • Kolesie - Paweł Fahradyan, Wociech Kublin, Krzysztof Koczur
 • Tancerka - Martyna Hickiewicz
 • Komisja - Kamila Włodarska, Martyna Hickiewicz, Julia Ziarnik
 • Anioł - Klaudia Blacha

 


PROJEKT TEATRALNY REALIZOWANY WE WSPÓŁPRACY Z TEATREM POLSKIM W BIELSKU-BIAŁEJ

Minęły dopiero trzy miesiące roku szkolnego 2015/2016, a w naszej szkole miało już wiele wydarzeń o charakterze artystycznym, zwłaszcza teatralnym. Uczniowie profilu humanistyczno-teatralnego biorą udział w projekcie realizowanym we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Przygoda z teatrami rozpoczęła się 13 listopada obejrzeniem „Lalki”w reż. Anety Groszczyńskiej. Spektakl zdobył właśnie wyróżnienie w konkursie „Klasyka żywa” organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z okazji jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.
Drugi etap projektu to warsztaty odbywające się w szkole dla uczniów klas humanistycznych. Pierwsze – recenzenckie – poprowadził Jakub Papczys, doktorant Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Młodzież sporo dowiedziała się na temat sposobów tworzenia recenzji sztuk teatralnych. Omówione zostały etapy tworzenia recenzji, a następnie uczniowie wspólnie z gościem próbowali sami stworzyć recenzję właśnie „Lalki”. Kolejne warsztaty – performerskie – poprowadzi Michał Centkowski, a odbędą się na początku grudnia.
Trzeci etap realizacji projektu to wyjazd do teatru bielskiego na „Ifigenię” Eurypidesa, w reż. Pawła Wodzińskiego, którą młodzież zobaczy na scenie kameralnej. Następnie, bezpośrednio po przedstawieniu, odbędą się warsztaty w Teatrze Polskim. Warto wspomnieć, że całym projekcie młodzież uczestniczy bezpłatnie. 


 

DZIESIĘCIOLECIE GRUPY TEATRALNEJ "MINUS JEDEN"

Dziesięć lat na deskach scenicznych „Minus Jeden” z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach. Obchody Jubileuszu 10-lecia Grupy Teatralnej Minus Jeden, działającej nieprzerwanie od 2005 r. w PZ Nr 9 odbyły się 10 kwietnia 2015 r. w Domu Kultury w Kętach. Uroczystą galę poprowadzili absolwenci szkoły: Roksana Woźniak oraz Dominik Gąsior, którzy przez lata swojej nauki szkolnej, angażowali się w działalność artystyczną szkoły.

Część oficjalną rozpoczęło przemówienie G. Mojżesz-Wlazły, dyrektor szkoły oraz powitanie szanownych gości, wśród których znaleźli się m. in. Jarosław Jurzak, wicestarosta oświęcimski, Monika Stalica – naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Oświęcimskiego, Elżbieta Kowalczyk – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach oraz Rafał Ficoń – zastępca burmistrza Gminy Kęty.

W klimat wspomnień wprowadził publiczność film dokumentujący działalność Grupy. Na ekranie kinowym pojawiły się ilustracje fotograficzne i filmowe najważniejszych inicjatyw podejmowanych przez Grupę w ostatnim dziesięcioleciu. Część oficjalna została wzbogacona występami uzdolnionej muzycznie i tanecznie młodzieży. Śpiew (Agata Grzędowska) przy akompaniamencie skrzypiec (Aneta Błasiak), fortepianu (Michał Karpiński), wraz z układem tanecznym (Joanna Płonka) były odzwierciedleniem różnych pasji artystycznych, w których realizuje się młodzież z „Dąbrowskiej”. Czy wiedzą Państwo, że gdyby zgromadzić wszystkich członków grupy na tej sali, tych, którzy przeżyli spotkanie z teatrem w swojej karierze szkolnej, właśnie dzięki Grupie Teatralnej, to zapełniliby połowę miejsc? Tak, tak, było nas w sumie prawie stu pięćdziesięciu! W sumie zagraliśmy w 16 dużych spektaklach, nie licząc mniejszych przedstawień. A obejrzało nasze dokonania około 10,5 tys. widzów! – tak podsumowywała dziesięcioletnią działalność grupy Roksana Woźniak.

Ostatnim punktem programu był premierowy spektakl przygotowany specjalnie na tę okazję. Sztuka „Opowieści lasku ardeńskiego” autorstwa Janusza Toczka była pretekstem do rozważań o charakterze współczesnej kultury. Ośmieszone zostały masowość, tandeta, postępujący konsumpcjonizm. Przedstawienie miało tym razem konwencję komediową i choć publiczność śmiała się do łez, podkreślała również po spektaklu, że można było w tym pomieszaniu i poplątaniu gatunków, tematów i konwencji odnaleźć trafną diagnozę współczesnego świata, w którym wartości są wypierane przez antywartości, a w miejsce refleksji wciska się „wielkie Nic”. Bohaterowie znani z literatury nie tylko dziecięcej: Śnieżka, Wilk, Czerwony Kapturek, Lis, Hamlet, Lady Makbet, Żmija…, zostają wchłonięci w tzw. „czarną dziurę”. Idą w stronę czerwonego światła, z którego już kiwa na nich „Nowa Era”. I choć to komedia – nie ma happy endu. Na koniec ogłuszona szumem medialnym publiczność siedzi w kompletnych ciemnościach, by po chwili poddać się niewyszukanej linii melodycznej w stylu disco-polo. I już wiadomo, dlaczego Hamlet z lasku ardeńskiego, po licznych próbach wygłoszenia słynnego monologu rozpoczynającego się od słów „Być albo nie być…”, wybiera właśnie to drugie, bowiem jak sam stwierdza: „lepiej nie być”.

Istnienie grupy Minus Jeden zawdzięczmy ludziom wielkiego serca, którzy w tych dniach są nam szczególnie bliscy. Bo nawet najlepsze chęci, upór, czy determinacja niewiele znaczą, gdy wokół brakuje życzliwości i gotowości do współpracy. Pragniemy szczególnie gorąco podziękować wszystkim ofiarodawcom za każdą formę wsparcia naszej działalności. Dziękujemy w imieniu swoim oraz młodzieży! Zapewniamy, że Państwa zaangażowanie służy rozwijaniu pasji młodych ludzi, kształtuje ich charaktery, daje radość życia, jest więc najlepszą inwestycją w przyszłość. Bardzo cieszy nas, że po tych 10 latach grupa Minus Jeden jest rozpoznawalna i pozytywnie odbierana w środowisku lokalnym. Czujemy się spadkobiercami tradycji artystycznych, które w murach obecnej „Dąbrowskiej” goszczą od czasów jej powstania w 1907r. Godna podziwu determinacja, zapał, poświęcenie wolnego czasu przez opiekunów i uczniów charakteryzowała pokolenia, które już odeszły, ale i teraz cechy te są znakiem rozpoznawczym wszystkich członków społeczności „Dąbrowskiej”. Jak powiedzieli goście i uczestnicy gali, doceniać należy zaangażowanie w rozwój artystyczny młodzieży wszystkich: władz oświatowych, sponsorów, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców. W rozmowach kuluarowych założycielki Grupy: Donata Wójcik-Bąbska i Izabela Paszko podkreślały, że nie przypuszczały, że „Minus Jeden” przetrwa próbę czasu, skoro jednak grupa istnieje już dziesięć lat, to należy sądzić, że praca nad rozwijaniem uzdolnień artystycznych młodzieży ma sens… 

Wspomnienia absolwentki z okazji 10-lecia Grupy Teatralnej "Minus Jeden"

(2005-2015)

        Moja przygoda z kółkiem teatralnym rozpoczęła się w dość dziwny, ale i interesujący sposób. Nigdy wcześniej nie myślałam o występach przed jakąś szerszą publicznością, tego typu sytuacje zawsze mnie stresowały i całkowicie paraliżowały, jednak już na samym początku pierwszej klasy liceum usłyszałam od starszych koleżanek o naszej szkolnej Grupie Teatralnej „Minus Jeden”. Znajomi mówili, że panuje tam fantastyczna atmosfera, ludzie są przyjaźni, można się wiele nauczyć oraz bardzo miło spędzić czas. Poszłam tam z czystej ciekawości i, jak później się okazało, zostałam na dłużej. Znałam zaledwie kilka osób, jednak szybko się potwierdziło, że to, czego dowiedziałam się wcześniej, jest prawdą – zostałam przyjęta bardzo ciepło i serdecznie zarówno przez młodzież jak i panie nauczycielki – panią Donatę Wójcik, pedagog oraz panią Anię Kapcię, naszą nauczycielkę języka polskiego.

     Na samym początku bałam się tak od razu wyjść na scenę, więc pomagałam w dekoracjach i w sprawach technicznych, jednak po pewnym czasie zdecydowałam się na udział w przedstawieniu pt. „Za dzikiej róży zapachem idź”, gdzie śpiewałam piosenkę. Od tamtego czasu coraz więcej przebywałam w naszym zakątku, zwanym „dziuplą”, gdzie wspólnie z resztą ekipy rozwijaliśmy nasze umiejętności aktorskie – sposób mówienia, ruch sceniczny, poprawną wymowę. We wszystkim nieustannie wspierały nas pani Donatka i pani Ania.

      Dzięki „Minus jeden” stałam się osobą odważniejszą oraz bardziej pewną siebie, łatwiej nawiązuję znajomości z innymi ludźmi, co znacznie ułatwia mi życie. Nasze kółko teatralne to fantastyczna rozrywka oraz świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Sądzę, że każdy z nas powinien starać się odkryć swój talent, bo przecież może to właśnie my jesteśmy stworzeni do aktorstwa? Nigdy nic nie wiadomo, myślę, że zawsze warto spróbować. :)
                     

Paulina Handzlik


 

"KWESTIA TECHNIKI" W TEATRZE STARYM W KRAKOWIE

20 listopada 2015r. Grupa Teatralna „Minus Jeden” wraz z uczniami z PZ Nr 1 wzięła udział w wyjeździe do Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Kwesta techniki” w reż Michała Buszewicza. Przestawienie zaskoczyło obsadą: na scenie stanęli... pracownicy techniczni teatru, tzw. maszyniści. Jarosław Majzel, Janusz Rojek i Mirosław Wiśniewski. Towarzyszył im aktor – Zygmunt Józefczak. Opowieść sceniczna skupiała się na prezentacji pracy tych, którzy nie zawsze w teatrze są doceniani i zauważani. Bez ich zaangażowania i obecności wiele realizacji scenicznych i zamysłów reżyserskich nie doszłoby przecież do skutku. Uświadomienie widzom ich roli było niezwykle wzbogacające.

Po spektaklu uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach kontekstowych w ramach projektu "Teatralna Klasa. Akademia Krakowskiego Teatru", który włączał się w obchody 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. – magazynów i garderoby aktorskiej.

Cały wyjazd dla naszej młodzieży został sfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Dziękujemy.


 

KOLEJNE WARSZTATY TEATRALNE DLA MŁODZIEŻY GRUPY TEATRALNEJ

Młodzież Grupy Teatralnej „Minus Jeden” wzięła udział w warsztatach teatralnych w Teatrze im. St. I. Witkacego w Zakopanem w dniach 26-8.10.2015 r. Szesnaście osób wraz z opiekunami pod okiem aktorów teatru - pani Doroty Ficoń, pani Adrianny Jerzmanowskiej, pani Katarzyny Pietrzyk oraz pana Marka Wrony - doskonalili umiejętności z zakresu ruchu scenicznego, dykcji, impostacji głosu oraz wykonywali elementarne zadania aktorskie. Każde z zajęć kończyły się pokazem, na który składały się przygotowywane na zajęciach etiudy.

Młodzież i nauczyciele będą się dzielili swoimi wrażeniami i nabytymi umiejętnościami nie tylko z uczniami naszej szkoły, ale również z gimnazjalistami oraz środowiskiem lokalnym poprzez warsztaty feryjne oraz kolejne spektakle. Dziękujemy Władzom Powiatu Oświęcimskiego oraz Gminy Kęty za sfinansowanie warsztatów.

 

"OPOWIEŚCI LASKU ARDEŃSKIEGO"

Tym razem młodzież sięgnęła po kompilację bajek i utworów literackich w konwencji komediowej. „Opowieści lasku ardeńskiego” to jednak komedia nietypowa, w której wszystko się miesza – bohaterowie, miejsca, sytuacje… Czerwony Kapturek „ląduje” u psychoanalityka i przestaje grać w jednej bajce z Wilkiem, Śnieżka umiera „na poczekaniu”, a Książę z Bajki może zostać zwolniony z pracy za spóźnienie…
Uczniowie mieli nadzieję, że kreacje, które stworzyli na scenie, nie będą skłaniały wyłącznie do „pustego” śmiechu. Sztuka ma tzw. drugie dno, a komizm wynikający z poplątania idei i zatracenia dydaktycznego charakteru opowieści znanych z dzieciństwa oraz edukacji szkolnej, skłania do głębszych refleksji nt. rzeczywistości. Ta bardzo współczesna historia, może być pretekstem do oceny systemu wartości, który funkcjonuje w nowoczesnym, nastawianym na konsumpcjonizm świecie.

OBSADA:

 • A - Dominika Jonkisz
 • B - Natalia Orlicka
 • Wilk - Paweł Kowalski
 • Mały Książę - Żaneta Siwiec
 • Róża - Katarzyna Radwan
 • Pilot - Kamila Włodarska
 • Lis - Wojciech Kublin
 • Żmija - Martyna Kotlarczyk
 • Drzewo - Natalia Zacna
 • Baobab / Lady Makbet - Joanna Płonka
 • Ofelia - Klaudia Blacha
 • Hamlet - Adam Płonka
 • Śnieżka - Daria Bogacz
 • Czarownica - Aleksandra Jonkisz
 • Lustro - Magdalena Zyzańska
 • Duch - Agata Grzędowska
 • Drzwi - Paulina Kmiecik
 • Czerwony Kapturek - Klaudia Sordyl

OBCHODY 35. SOLIDARNOŚCI W POWIECIE OŚWIĘCIMSKIM Z UDZIAŁEM NASZYCH UCZNIÓW

8. 10. 2015r. w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się podniosła uroczystość obchodów 35. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" połączona z podsumowaniem konkursów: plastycznego, wiedzowego i multimedialnego. Na zakończenie uroczystości połączony zespół teatralny - Grupa Teatralna "Minus Jeden" z naszej szkoły i teatr "Na stronie" z PZ Nr 1 wystawiły spektakl wg scenariusza p. prof. Janusza Toczka pt. "Drogi Solidarności" wyreżyserowany przez p. prof. Izabelę Paszko, p. pedagog Donatę Wójcik oraz Autora scenariusza. Bardzo dziękujemy p. Profesorowi oraz uczniom z "Konarskiego" za świetną i owocną współpracę. Najlepszym jej podsumowaniem była owacja na stojąco i słowa uznania publiczności. Dziękujemy!

 

MAGIA „SNU NOCY LETNIEJ” w wykonaniu "MINUS JEDEN"


29 kwietnia 2014 roku miała miejsce kolejna premiera spektaklu teatralnego wystawianego przez Grupę Teatralną „Minus Jeden” z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach. Tym razem opiekunki Grupy, a jednocześnie reżyserki przedstawienia, sięgnęły po klasykę.
Pomysł wystawienia „Snu nocy letniej” przez grupę „Minus Jeden” zrodził się na listopadowych warsztatach teatralnych w Krakowie prowadzonych przez wykładowców krakowskiej PWST. Uczestnicy warsztatów pod kierunkiem doświadczonych pedagogów na bazie wybranych scen komedii Szekspira ćwiczyli dykcję i ruch sceniczny. Po powrocie z Krakowa Grupa postanowiła twórczo rozwinąć świeżo nabyte umiejętności i już pod kierunkiem Anny Kapci, Izabeli Paszko oraz Barbary Siwiec, wystawić adaptację sztuki Szekspira. Opiekunki koła podkreślają, że młodzi aktorzy (było ich aż dwudziestu) przez kilka miesięcy pracowali z wielkim zaangażowaniem, zważywszy na to, że równocześnie wielu z nich występowało w innych szkolnych okolicznościowych przedstawieniach, a wszyscy muszą łączyć teatralną pasję z nauką (zwłaszcza tegoroczni maturzyści). Ogromny wysiłek w cały projekt (od etapu pomysłu do prezentacji efektów na scenie) włożyły też same opiekunki.
Zważywszy na efekt końcowy – entuzjastyczne przyjęcie przez widzów wypełniających salę po brzegi i owacje na stojąco, można powiedzieć, że wysiłek zarówno artystyczny, jak i organizacyjny w pełni się opłacił.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przedsięwzięciu m.in.: władzom Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz Gminy Kęty, pani profesor Monice Rasiewicz i pani Ewie Korneckiej z PWST, pracownikom Domu Kultury w Kętach, rodzicom i tym, którzy bezinteresownie zaangażowali się w przedsięwzięcie.
Dziękujemy gościom, którzy odpowiadając na zaproszenie, wspólnie z nami, przez blisko dwie godziny, ulegali magii teatru. Byli to m. in.: pan J. Jurzak – Przewodniczący Rady Powiatu, Tomasz Bąk – Burmistrz Gminy Kęty, Elżbieta Kowalczyk – dyrektor Delegatury KO w Wadowicach, Aleksandra Bibrzycka – sekretarz Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, dyrektorzy szkół, radni powiatowi i gminni, społeczność Kęt i okolicy.

Młodzież z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Kęty będzie mogła obejrzeć spektakl 14 maja br. Ze względu na duże zainteresowanie w środowisku, planujemy również dodatkowe wystawienie sztuki dla wszystkich chcących obejrzeć nasze przedstawienie w połowie czerwca.
 

PREMIERA SPEKTAKLU GRUPY TEATRALNEJ "MINUS JEDEN" PT. "SEN NOCY LETNIEJ", 29.04. 2014

OBSADA SPEKTAKLU:

TEZEUSZ – król Aten – Paweł Kowalski
EGEUSZ – ojciec Hermii – Magdalena Góra
LYSANDER – zakochany w Hermii – Adam Płonka
DEMETRUISZ – zakochany w Hermii – Michał Karpiński

PIGWA – cieśla – Łukasz Błaszków
KLIN – stolarz – Żaneta Siwiec
DUPEK – tkacz – Maciej Miśta
FLET – naprawiacz miechów – Żaneta Sadowska
RYJ – druciarz – Aleksandra Jonkisz

HIPPOLITA – królewna Amazonek, zaręczona z Tezeuszem – Martyna Kotlarczyk
HERMIA – córka Egeusza, zakochana w Lysandrze – Marta Moś
HELENA – zakochana w Demetriuszu – Katarzyna Radwan

OBERON – król duszków – Michał Dźwigoń
TYTANIA – królowa duszków – Joanna Płonka
PUCK – czyli Robin Dobroduszek – Roksana Kasolik
DUSZKI – Aleksandra Jonkisz, Paulina Urbańczyk, Żaneta Sadowska

PYRAMUS – Dupek
TYZBE – Flet
MUR – Ryj
POŚWIATA KSIĘŻYCOWA – Agata Grzędowska
LEW – Kiln

Miejsce: Las w pobliżu Aten
 


KOLEJNE WARSZTATY TEATRALNE Z p. prof. M. RASIEWICZ (PWST)

22 lutego 2014r. odbyło się kolejne spotkanie z p. Moniką Rasiewicz - profesor krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Tym razem poświęcone było dalszym próbom do przygotowawywanego przez Grupę "Snu nocy letniej". P. Rasiewicz "ustawiała" spektakl przestrzennie - odbyły się tzw. próby reżyserskie.


III WARSZTATY TEATRALNE DLA GIMNAZJALISTÓW (i nie tylko)

12 i 13 lutego 2014r. odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży gimnazjalnej i członków Grupy Teatralnej "Minus Jeden". Poprowadzili je sami uczniowie pod opieką opiekunów Grupy - p. Izabeli Paszko, p. Anny Kapci i p. Barbary Siwiec- Martyniak.

Młodzi aktorzy ćwiczyli dykcję, ruch sceniczny, etiudy i piosenki. Mogli sprawdzić swoje umiejętności w roznych scenkach, ćwiczyli kreatywność w grach w pytania, czy "Co jadłeś na śniadanie?". Najwięcej radości i trudności równocześnie sprawiły łamańce językowe. Gimnazjaliści - szczególnie zainteresowani - wyrazili gotowość ponownego spotkania się - wcześniej niż za rok.


 

WARSZTATY POD OKIEM P. PROF. MONIKI RASIEWICZ (PWST)

 

18 stycznia 2014r. Grupa Teatralna „Minus Jeden” gościła w murach Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej p. prof. Monikę Rasiewicz. Z p. Profesor członkowie grupy zdążyli się zaprzyjaźnić, uczestnicząc w warsztatach teatralnych w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Tematem zajęć była praca nad tekstem komedii W. Sheakespera'a pt. "Sen nocy letniej". Po rozgrzewce ruchowej, dykcyjnej i przygotowaniu aparatu mowy młodzież przystąpiła do tzw. "próby stolikowej". Pod okiem profesjonalisty - wykładowcy PWST w Krakowie i krakowskiej Akademii Muzycznej – uczniowie szukali wspólnie tropów interpretacyjnych. Kwestie wypowiadane przez bohaterów dramatu i ich działanie inspirowało młodych aktorów do podejmowania prób interpretacji ról na scenie. Spotkanie zakończyło się dwugodzinnym odczytaniem scenariusza z uwzględnieniem wszystkich wskazówek pani Rasiewicz. Już dzisiaj młodzież z niecierpliwością czeka na kolejne spotkanie z p. Moniką (w lutym) i rozpoczęcie prób scenicznych, reżyserskich.


 

V WARSZTATY TEATRALNE W PWST W KRAKOWIE 22-24 LISTOPADA 2013R.

Przygoda Grupy Teatralnej „Minus Jeden” z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej zaczęła się od… marzenia. A było to marzenie jednej z współzałożycielek Grupy, która po pewnym czasie pracy z grupą młodzieży zaczęła poważnie myśleć o profesjonalnym wsparciu dla szkolnych działań artystycznych. Wtedy były to jedynie pobożne życzenia. Teraz, patrząc z perspektywy czasu widzę, że jeśli coś jest dla człowieka naprawdę ważne, to nie ma takiej ściany, która by go zatrzymała. I dlatego – warto marzyć!

Powodów do podsumowań jest kilka. Po pierwsze – grupa Minus Jeden właśnie wróciła z kolejnych – V już – warsztatów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, po drugie – wszystko wskazuje na to, uda się zrealizować spektakl, przygotowany pod kierunkiem aktorów i wykładowców krakowskiej szkoły teatralnej, po trzecie – spektakl ten mamy zamiar pokazać już wiosną szerokiej publiczności. Tym razem sięgnęliśmy po klasykę literatury światowej. Świadomi trudów pracy nad arcydziełem literackim, jesteśmy wdzięczni pani Monice Rasiewicz – aktorce teatralnej, doświadczonej i wymagającej wykładowczyni krakowskiej PWST, której Grupa zawdzięcza artystyczny rozwój. Bez jej reżyserskiego zaangażowania w kolejne przedsięwzięcie nie zdecydowalibyśmy się na tę trudną sztukę. Na potrzeby przygotowywanej przez nas inscenizacji specjalnie została skomponowana muzyka, której autorką jest pani Ewa Kornecka – kompozytorka muzyki do ponad stu spektakli teatralnych dla teatrów krakowskich, pianistka, pedagog, współzałożycielka i dyrektor muzyczny Kabaretu Loch Camelot – która po raz kolejny poprowadziła dla nas zajęcia z piosenki.

W trzydniowy pobyt w PWST wpisane są zajęcia z dykcji, śpiewu, tańca, ruchu scenicznego oraz z reżyserii. Choć warsztaty nie należą do najłatwiejszych – wysoki poziom ćwiczeń, ogromne tempo pracy, trwającej od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia – lista chętnych jest zawsze dużo dłuższa, niż liczba wolnych miejsc. Młodzież jest świadoma stawianych im wymagań i odważnie, z determinacją przełamuje swoje ograniczenia. Ci, którzy wiążą przyszłość ze sceną, proszą wykładowców o rady, dopytują, jak efektywnie doskonalić warsztat aktora, wreszcie – jak dostać się na tę elitarną uczelnię. O atrakcyjności warsztatów decyduje również sposób przekazywania wiedzy, nie książkowy, teoretyczny, ale praktyczny, często zaprawiony sporą dawką humoru. Tak więc każdy uczestnik warsztatów, biorąc do ręki tekst poetycki, zapamięta do końca życia, że: „Pauza klauzulowa to jest święta krowa!” (pani M. Rasiewicz). Oprócz pracy wynikającej z planu dnia, w przerwach między zajęciami toczyły się dyskusje o roli teatru, zadaniach artysty we współczesnym świecie, czy problemach związanych z odbiorem sztuki. Tematów do rozmów nie brakowało, zwłaszcza w świetle ostatnich krakowskich realizacji teatralnych, które wywołały oburzenie wielu środowisk. Tradycyjnie już, częścią warsztatów stał się udział w spektaklu. W tym roku zobaczyliśmy Koło kwintowe – znakomite przedstawienie dyplomowe przygotowane przez studentów IV roku wydziału aktorskiego.

Podczas tegorocznych warsztatów mieliśmy zaszczyt poznać panią Monikę Jakowczuk, aktorkę Teatru Starego w Krakowie, w latach 1997-2013, a obecnie prodziekan wydziału aktorskiego. Podczas zajęć z dykcji Pani Jakowczuk pomogła nam wyeliminować wiele błędów związanych z wymową oraz nauczyła bardziej świadomie posługiwać się aparatem mowy. Udzieliła również wielu cennych wskazówek, związanych z grą aktorską. Uczulała, jak ważna jest wizualizacja problemu, który chcemy widzowi przedstawić na scenie: „Każdy tekst trzeba uzbroić - nadać mu określoną intencję. Jeśli aktor nie będzie czuł problemu, to nigdy nie będzie wiarygodny”. Pani Jakowczuk opowiadała również o swoich metodach pracy ze studentami, o różnych formach „uzbrajania tekstu”. Wszystkie te wskazówki będziemy z pewnością wykorzystywać u siebie.

Mamy przed sobą ogromne wyzwanie ale wierzymy, że nie zabraknie ani dobrej energii ani rąk do pracy. Niech nasze zaangażowanie oraz efekty działań Grupy będą wyrazem wdzięczności wobec tych, dzięki którym marzenie o współpracy z uczelnią artystyczną stało się faktem. Mam tu na myśli władze Gminy Kęty i Powiatu Oświęcimskiego. Dzięki ich przychylności i zrozumieniu dla naszej pracy i wysiłku stało się faktem. Dziękujemy!

V WARSZTATY W PWST, 22-24. 11. 2013r.


III WARSZTATY TEATRALNE W PWST W KRAKOWIE

Od 24-28 listopada 2012r., dzięki wsparciu finansowemu Gminy Kęty oraz Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, Grupa Teatralna "Minus Jeden" pod opieką p. Anny Kapci przebywała na warsztatach teatralnych w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Zajęcia poprowadziły: p. Agnieszka Schimscheiner - aktorka teatru J. Słowackiego, pedagog PWST (dykcja i ruch sceniczny), p. prof. Monika Rasiewicz - aktorka Teatru Starego, pedagog PWST i Akademii Muzycznej, reżyser spektakli teatralnych i operowych (zajęcia z interpretacji tekstu) oraz Ewa Kornecka - kompozytorka muzyki do ponad stu spektakli teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych oraz ponad ośmiuset pieśni i piosenek do tekstów wielu poetów od starożytności do współczesności, pianistka, pedagog wydziału aktorskiego PWST, współtwórca i dyrektor muzyczny Lochu Camelot (zajęcia z piosenki).


26 czerwca 2012r. odwiedził nas abdolwent naszej szkoły - Grzegorz Stosz - aktor, który opowiedział o blaskach i cieniach pracy aktora oraz podzielił się wspomnieniami z czasu swojej edukacji w "Dąbrowskiej".

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu przeprowadzonego przez naszych reporterów z TV DĄBROWSKA.


Zapraszamy do obejrzenia relacji z II warsztatów teatralnych w Państwowej Wyższej Szkole Tatralnej w Krakowie, na które młodziez z Grupy Teatralnej "Minus Jeden" wyjechała w dniach 22 - 24 maja 2012r. Relację przygotowała TVK HD.

Zapraszamy na film.


NASZE SPEKTAKLE...

"Pętla" wg opowiadania Marka Hłasko

Premiera: 1 marca 2013 roku o godz. 18.00 do Domu Kultury w Kętach.

Spektakle:

7 marca 2013r. dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 2 przedstawienia

21 czerwca w Ksiąznicy Beskidzkiej dla uczniów bielskich szkół biorących udział w Nocy Profilaktyki organizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Bielsku-Białej

- Kuba, dlaczego pijesz?
- Nieważne! My, którzy pijemy wiemy przecież, że to nieważne dlaczego. Może jestem samotny? Może nikt mnie nie kocha? Może odeszli ode mnie wszyscy? Wódka jest prawdą, którą rozumie się zawsze zbyt późno. Pijak rozumie swoje życie dopiero wtedy, kiedy wszystkie drzwi są zamknięte.

Scenariusz przestawienia zrealizowanego przez uczniow Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach oparty jest na jednym z najbardziej znanych opowiadań Marka Hłaski. Bohaterem opowieści jest Kuba, alkoholik, który postanawia zerwać z nałogiem. W tym karkołomnym zadaniu ma mu pomóc Krystyna, kobieta, która go kocha.
"NIE PIĆ! NIE PIĆ!" – to teraz najważniejsze myśli bohatera.
Abstynencja jednak okazuje się wyjątkowo trudna. Minuty spędzane samotnie w domu wloką się w nieskończoność… Owszem, Kuba stara się nie myśleć o alkoholu, ale ludzie wokół niego przypominają mu o przeszłości, o wódce, o różnych wybrykach popełnianych pod wpływem alkoholu. A Kuba wie, że nie wolno mu wspominać, bo wspomnienia przygniotą go, sprawią, że straci wiarę w swoje uzdrowienie.
„Pętla” to studium człowieka walczącego z samym sobą, ze swoimi lękami, słabościami, wewnętrznie rozdartego, a jednak nie pozbawionego nadziei. Czy ta nadzieja okaże się silniejsza niż nałóg i własna bezsilność? Czy skutki długotrwałego nadużywania alkoholu da się jeszcze odwrócić?

scenariusz: Barbara Siwiec-Martyniak

reżyseria: Barbara Siwiec-Martyniak, Anna Kapcia

obsada:

Kuba - Dominik Gąsior

Krystyna - Katarzyna Radwan

Dawna Miłość Kuby - Roksana Woźniak

Sąsiadka - Roksana Kasolik

Krawcowa - Agnieszka Puczka

Pijak - Jakub Kustra

Janka - głos - Klaudia Wierońska

Harmonista - Adam Płonka

Robotnik I - Paweł Kowalski

Robotnik II - Damian Karczmarz

Policjant - Łukasz Błaszków


 

 NAWET SIĘ NIE OBEJRZELIŚMY, A MINĘŁO JUŻ PIĘĆ LAT...

             Dzień 4 marca 2010r. stał się okazją do podsumowania pięcioletniej działalności Grupy Teatralnej „Minus Jeden”. Na uroczystość oprócz Absolwentów – byłych członków zespołu – Rodziców i sympatyków grupy przyjęli zaproszenie przedstawiciele władz samorządowych i gminnych: Wicestarosta Powiatu Oświęcimskiego – Józef Krawczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji – Aleksandra Bibrzycka, Burmistrz Gminy Kęty Roman Olejarz, Wiceburmistrz Błażej Banaś, Kierownik Wydziału Oświaty – Zbigniew Jarosz oraz inni zaproszeni goście.
          Młodzież pod kierunkiem opiekunów grupy – Donaty Wójcik oraz Anny Kapci - przygotowała Galę, podczas której uczniowie podziękowali Dyrekcji, Sponsorom i Rodzicom za okazywane wsparcie. Uroczystość poprowadzili absolwenci – Magdalena Drabek oraz Jakub Matusiak. Słowa uznania dla młodzieży, podziękowania oraz piosenki połączone były z trzema filmami. Dokumentowały one działalność „Minus Jeden” od początku do dnia dzisiejszego. Nie zabrakło również wspomnień, które przywołali absolwenci. Po części oficjalnej przyszedł czas na doznania duchowe – spektakl pt. Za dzikiej róży zapachem idź… Główną rolę zagrała Julia Chlebowska, towarzyszyli jej inni członkowie grupy, zarówno ci już doświadczeni, jak i debiutanci. Spektakl był bogato ilustrowany piosenkami – uczennice wykonały je na żywo, przy akompaniamencie fortepianu, na którym brawurowo zagrał Łukasz Błaszków.
Goście dzielili się wrażeniami i składali gratulacje opiekunom i członkom grupy jeszcze długo po uroczystości, życzyli im zwłaszcza kolejnych pięciu i więcej lat działalności na tak wysokim poziomie.


PRZYGODA Z... PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

Nie byliśmy u papieża na audiencji generalnej, a podczas pielgrzymek do ojczyzny wielki Polak, widziany z ostatnich sektorów wydawał nam się małą, alabastrową figurką. A jednak spotkaliśmy Go, byliśmy blisko, mimo że On stał już w oknie Domu Ojca. Czy to możliwe?
Wielki Człowiek nie umiera, to co w nim niezniszczalne TRWA. Żyje poprzez słowo, które po sobie zostawił, a które uaktualnia horacjańskie „non omnis moriar” - nie wszystek umrę. To właśnie owa nieprzebrana, ukryta w słowie spuścizna duchowa, pozwoliła nam przeżyć niezwykłą przygodę spotkania z JP II.

***

Jesienią 2005 r. My - Grupa Teatralna Minus Jeden (działająca przy Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im Marii Dąbrowskiej w Kętach), usilnie poszukiwaliśmy ciekawego scenariusza, tematu, nad którym moglibyśmy pracować przez najbliższe miesiące roku szkolnego. Wtedy właśnie Kuratorium Oświaty w Krakowie i Kuria Metropolitalna ogłosiła teatralno-muzyczny konkurs „Moje spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II”. Mówiliśmy wtedy: - Skoro część młodych ludzi deklaruje swą przynależność do pokolenia JP II, nie może na tym konkursie zabraknąć nas - tych, którzy ukochali sztukę, podobnie jak ON... To był trafny wybór, choć zdawaliśmy sobie sprawę, że droga do finału jest bardzo daleka. Nie myśleliśmy o nagrodach, do pracy motywowała nas perspektywa uczciwej rywalizacji z innymi szkołami z województwa małopolskiego. Zmierzyliśmy się z ponad 50 zespołami. Pomyślne dla Grupy eliminacje pozwoliły na udział w finale, który odbył się 20 kwietnia 2006r. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
„Moje spotkania z Ojcem Świętym to nasze „najświeższe” osiągnięcie, które traktujemy jako niezapomnianą przygodę i wielkie życiowe doświadczenie. Wyróżniony spektakl pt. „UWAGA CZŁOWIEK !” kęcka publiczność miała okazję zobaczyć w czerwcu, zaś z okazji Dnia Papieskiego- 16 października pokazaliśmy go andrychowskiej młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Talent młodych artystów z „Dąbrowskiej” docenili także organizatorzy koncertów muzyki dawnej w Domu Kultury w Sułkowicach. Fragmenty naszego przedstawienia towarzyszyły tegorocznej imprezie.

***

Warunkiem przystąpienia do konkursu było stworzenie autorskiego scenariusza, inspirowanego osobą i twórczością Karola Wojtyły. Należało go niezwłocznie napisać, by zdążyć z gotowym spektaklem na marcowe eliminacje. Pojawiło się pytanie: Jakie teksty wybrać, by najpełniej wyrazić, czym był dla nas pontyfikat Jana Pawła II. Chcieliśmy, by w centrum uwagi stał CZŁOWIEK – ten samotny, zagubiony, odczuwający beznadziejność istnienia, wygnany z biblijnego raju. Tak zrodził się pomysł na sztukę, której wszystkie wątki łączy próba odpowiedzi na pytanie: Kto ty jesteś człowieku? Zbrodniarz czy bohater? Przesłanie sztuki jest trudne do zaakceptowania. Nie omija żadnych problemów życia w postmodernistycznej rzeczywistości. Samotność wynikająca z możliwości samostanowienia o własnym losie oraz brak jakichkolwiek punktów odniesienia, takich jak Bóg, prawa moralne, powoduje zagubienie i alienację bohaterów sztuki. Każdy z nich na swój sposób odczuwa beznadziejność istnienia. Wśród problemów, z którymi borykają się bohaterowie spektaklu, jak światełka w tunelu pojawiają się słowa: „Miłość mi wszystko wyjaśniła, miłość wszystko rozwiązała”… To one pomagają dalej żyć, pokochać niechciane dziecko, szukać Boga w chaosie codzienności, pokonać pustkę i rozgoryczenie, zrozumieć istotę przyjaźni.
Przez długie tygodnie wczytywaliśmy się w poezję Karola Wojtyły. Mieliśmy wrażenie, że w przygotowaniach do „Spotkania” jakiś dobry duch prowadzi nas za rękę. Kiedy szukaliśmy pomysłu na scenę finałową, drzwi do sali tajemniczo się otworzyły i już wiedzieliśmy, że nie może zabraknąć owych drzwi - symbolicznego motywu przemijania, umierania, przechodzenia „na drugą stronę”… Czyżby to sam Ojciec Święty podpowiadał nam takie przesłanie?

Atomy dawnego człowieka wiążą prastarą glebę
Świata, którego dotykam moją śmiercią
ostatecznie przeszczepiam w siebie,
By stały się wszystkie Twą Paschą- czyli
przejściem

Młodzież ze zdumieniem odkrywała, że w obecnej epoce banalizacji cierpienia, papież stawia człowieka twarzą w twarz z bólem, chorobą, śmiercią. Oni też chcieli mówić o trudnych aspektach ludzkiej egzystencji – pisali więc własne teksty, które, jak się później okazało, zostały wyróżnione w finale konkursu. Powstały do przedstawienia scenariusz otrzymał w tym konkursie nagrodę główną. Jego autorzy- Agnieszka Mleczko i Oskar Błachut w listopadzie uczestniczyli w pielgrzymce- wycieczce do Rzymu. Udział w konkursie nie byłby możliwy bez takiej młodzieży: zaangażowanej, spontanicznej, gotowej wydobyć z siebie maximum możliwości. To wielkie szczęście móc pracować z młodymi ludźmi, którym nie brakuje radości tworzenia, którzy z entuzjazmem podchodzą do wyzwań.

***

 

Człowiek przychodzi na świat, rośnie, dojrzewa, odkrywa swoje powołanie i rozwija swoją osobowość. Później zbliża się do momentu, kiedy musi opuścić ten świat. Im dłuższe jest jego życie, tym bardziej odczuwa swoją kruchość i stawia sobie pytanie, co jest poza granicami śmierci. Stąd wynika pytanie, które zadaje się temu, który zwyciężył śmierć. Panie gdzie mieszkasz ? Pomóż nam odnaleźć prawdziwy sens naszego życia.

Właśnie te słowa Ojca świętego Jana Pawła II stały się dla nas inspiracją do stworzenia scenariusza i przygotowania przedstawienia, w którego centrum uwagi jest człowiek - człowiek, który dojrzewa, poszukuje, cierpi. W chaosie codzienności szuka drogowskazu. Wielu z nas odnalazło go w naukach Jana Pawła II. To było nasze z nim spotkanie.

opiekunowie Grupy Teatralnej „Minus Jeden”
Izabela Paszko, Donata Wójcik

 


 


TAKIE BYŁY POCZĄTKI...

( ... ) widzę ich w duszy teatrze...

I ciągle widzę ich twarze,
ustawicznie w oczy ich patrzę-
ich nie ma- myślę i marzę,
widzę ich w duszy teatrze...

          Te słowa pierwszej ze strof wiersza „I ciągle widzę ich twarze” Stanisława Wyspiańskiego pozostają w mojej pamięci od czasów licealnych. Skierowali je do mnie i moich kolegów z grupy teatralnej, nasi opiekunowie państwo Jadwiga i Janusz Toczkowie. Teatr „Na Stronie” działający przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu był dla mnie- uczennicy szkoły podstawowej w Łękach głównym powodem, dla którego wybrałam naukę w tej właśnie szkole. Dziś wiem, że był to słuszny wybór; zdobyłam dobre wykształcenie, spotkałam wspaniałych pedagogów, nawiązałam do dziś trwające przyjaźnie, a co najważniejsze- mogłam realizować swoją teatralną pasję.

(...) Ich sztuka jest sztuką moją,
melodię słyszę chóralną,
jak rosną (...)

             W 10 lat później patrzę na szkolny teatr z innej perspektywy. Od niespełna trzech lat jestem opiekunem działającej przy Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach grupy teatralnej „Minus Jeden”. Cieszę się, że na swojej zawodowej drodze spotkałam osoby, dzięki którym na powrót mogłam poczuć magiczną moc sceny. Myślę tu przede wszystkim o młodzieży, która zainspirowała mnie do podjęcia próby stworzenia w naszej szkole grupy teatralnej: Dorotko, Agnieszko, Saro, Justynko, Oskarze, Pawle - gdyby nie Wy nie byłoby NAS !
Grupa Teatralna nie istniałaby także, gdyby nie polonistka- Izabela Paszko dzieląca ze mną odpowiedzialność za grupę, również zafascynowana teatrem,. Myślę, że wzajemnie dobrze się uzupełniamy, wyrosłyśmy w końcu na tej samej „glebie”- Iza, podobnie jak ja, jest absolwentką Liceum „Konarskiego” w Oświęcimiu i do czego sama się przyznaje, była wielbicielką Teatru „Na Stronie”.
Od początku naszej teatralnej inicjatywy towarzyszyło i nadal towarzyszy nam życzliwe wsparcie ze strony dyrekcji placówki: zarówno byłej pani dyrektor Katarzyny Niemiec jak i obecnego dyrektora- pana Andrzeja Szafrańskiego.
Dziś łezka kręci mi się w oku, gdy słyszę od uczniów klas pierwszych: wybrałem „Dąbrowską” , bo działa w niej szkolny teatr...

Teatr mój widzę ogromny,
wielkie powietrzne przestrzenie,
ludzie je pełnią i cienie,
ja jestem grze ich przytomny
.

Grupę teatralną „MINUS JEDEN” stanowią młodzi pasjonaci scenicznych desek i przedpremierowej adrenalinki, przyszli- jak ufam- znani i uznani aktorzy.
Kilka sukcesów w postaci przedstawień, które oczarowały publiczność to najlepszy dowód zaangażowania i talentu młodych miłośników teatru.

W gromach i wichrze szaleją
i gasną w gromach i wichrze-
w mroku mdlejące i cichsze-
już ledwo, ledwo widnieją-
znów wstają- wracają ogromne,

olbrzymie, żyjące- przytomne...

Grupa zadebiutowała przed lokalna społecznością w roku 2005 podczas dorocznych obchodów „Dnia Pamięci”, spektaklem opartym na twórczości Tadeusza Różewicza, poruszającym problem człowieka uwikłanego w dramat wojennych wydarzeń.
Zupełnie inny charakter miały przedstawienia o Aniołach. Te bożonarodzeniowe montaże słowno- muzyczne największą radość sprawiły dzieciom z Gminy Kęty.
Najnowsze osiągnięcie „Minus Jeden”, które traktujemy jako niezapomnianą przygodę i już dziś, jako wielkie życiowe doświadczenie, to wyróżnienie dla naszego przedstawienia pt. „UWAGA CZŁOWIEK !” w małopolskim konkursie „Moje spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II”.
Satysfakcja tym większa, że droga do finału nie była łatwa. Zmierzyliśmy się z ponad 50 zespołami z całego województwa. Pomyślne dla Grupy eliminacje pozwoliły na udział w finale, który odbył się 20 kwietnia 2006r. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Najcenniejsze w pracy nad spektaklem było ogromne zaangażowanie młodzieży i twórcza atmosfera, jaka towarzyszyła nam w trakcie przygotowań. Powstały do przedstawienia scenariusz otrzymał w tym konkursie nagrodę główną. Jego autorzy- Agnieszka Mleczko i Oskar Błachut w listopadzie uczestniczyli w pielgrzymce- wycieczce do Rzymu.
Kęcka publiczność miała okazję zobaczyć spektakl w czerwcu, zaś z okazji Dnia Papieskiego- 16 października pokazaliśmy go andrychowskiej młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Talent młodych artystów z „Dąbrowskiej” docenili także organizatorzy koncertów muzyki dawnej w Domu Kultury w Sułkowicach. Fragmenty naszego przedstawienia towarzyszyły tegorocznej imprezie.

* * *

Grają- tragedię mąk duszy
w tragicznym teatru skłonie,
żar święty w trójnogach płonie

Zanim nasi młodzi adepci sztuki teatralnej odnajdą własne miejsce w dorosłym życiu, realizują swoje artystyczne zainteresowania z wielką pasją. Czynią to nie tylko „bawiąc się w teatr”, ale także pisząc, śpiewając, tańcząc.
Każdy występ przynosi wiele emocji, przeżyć i wrażeń, które każdorazowo wpisują się w nasze- opiekunów i młodych aktorów- życiowe doświadczenie. Nie mniej ważne są próby i towarzyszące im twórcze szaleństwo, powtarzane do znudzenia sceny, śmiech, radość, zderzenia koncepcji i poglądów, a nierzadko także potworne zmęczenie.
To szczęście móc pracować z młodzieżą, której nie brakuje radości tworzenia, która z entuzjazmem podchodzi do wyzwań. Jestem opiekunem grupy, ale wiem, że młodzi także czują się za nią odpowiedzialni i nierzadko to oni zarażają swoją energią i wiarą w powodzenie. Dla mnie cotygodniowe spotkania są odskocznią od codziennej pracy, poszerzają umiejętności warsztatowe i pedagogiczne. Przede wszystkim jednak są szansą na spełnianie własnych pasji oraz tworzenie bliskich relacji z młodzieżą.

Ja słucham, słucham i patrzę-
poznaję- znane mi twarze,
ich nie ma- myślę i marzę (...)

I ciągle widzę ich twarze,
ustawicznie w oczy ich patrzę-
ich nie ma- myślę i marzę,
widzę ich w duszy teatrze...

Saro, Agnieszko, Doroto, Justyno, Magdo i Magdo, Pawle, Piotrku, Tomku i Oskarze- za chwilę będziecie już absolwentami „Dąbrowskiej”. Młodsi od Was koledzy powoli przejmują Wasze role w naszym teatrze. Pamiętajcie jednak, że kreacje jakie stworzyliście są niezapomniane!

Ja zawsze będę widziała Was w duszy teatrze...


opiekun Grupy Teatralnej „Minus Jeden”
Donata Wójcik