PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

Aktualności

« powrót do listy

PRAKTYCZNA LEKCJA WOS-U W ZAKŁADZIE PENITENCJARNYM W BIELSKU-BIAŁEJ

 TO NIE BYŁA ŁATWA WIZYTA...
KOLEJNA PRAKTYCZNA LEKCJA WOS-u UCZNIÓW „DĄBROWSKIEJ”


     W ramach zajęć praktycznych, klasa 2 F z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach, 19.02.2020 r. odwiedziła Odział Zewnętrzny w Bielsku-Białej Zakładu Karnego w Cieszynie. Podczas zajęć z edukacji prawnej uczniowie mogli zobaczyć, jak przebiega życie osadzonych, a także poznać na czym polega i jak wygląda praca pracowników zakładu karnego. Podczas prelekcji zapoznano uczniów ze sposobem odbywania i wykonywania kary pozbawienia wolności oraz zaprezentowano na czym polega tymczasowe aresztowanie w polskim systemie prawnym i penitencjarnym. Ponadto uczniowie zapoznali się ze środkami przymusu bezpośredniego, którymi dysponuje służba więzienna. Cennym doświadczeniem było także zwiedzanie całej jednostki.
        W pawilonie penitencjarnym uczniowie mieli szansę zobaczyć m. in. celę mieszkalną, ambulatorium medyczne, salę widzeń oraz pola spacerowe. Funkcjonariusze przedstawili zadania i obowiązki, które wypełniają na co dzień. Osoby chętne mogły przymierzyć też kamizelki kuloodporne, hełmy oraz inne części wyposażenia funkcjonariuszy.
Praktyczna lekcja wos-u w nietypowym miejscu, pozwoliła zdobyć uczniom cenne doświadczenie i praktyczne pogłębienie tematyki z zakresu polskiego prawa karnego, w tym postępowania wykonawczego – odbywania kary.
Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce Dyrektora Oddziału Zewnętrznego w Bielsku-Białej mjra Ireneusza Łaciaka oraz pani ppr. Ewy Pysz za przygotowanie wykładu dotyczącego zadań i funkcjonowania jednostek penitencjarnych na przykładzie Oddziału Zewnętrznego w Bielsku-Białej Zakładu Karnego w Cieszynie.

Krzysztof Dusik
nauczyciel historii i wos-u

WIZYTA W ZAKŁADZIE PENITENCJARNYM W BIELSKU-BIAŁEJ, 19.02.2020
 

 

 

« powrót do listy