PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

NIEMCY

 

W dniach od 18 do 25 września 2017 uczennice naszej szkoły wzięły udział w drugiej części wymiany polsko-niemieckiej, która odbyła się w Bad Liebenzell, w południowo-zachodnich Niemczech. Ten polsko-niemiecki projekt organizowany jest przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Forum Bad Liebenzell. Projekt otrzymuje dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

Od ośmiu lat młodzież naszej szkoły może uczestniczyć w tym historyczno-społeczno-językowym przedsięwzięciu dzięki uprzejmości pani Olgi Onyszkiewicz z MDSM w Oświęcimiu. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem “Prawa człowieka wczoraj - prawa człowieka dziś. Poszanowanie praw dzieci i młodzieży.” Podczas projektu w Niemczech uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach teatralnych oraz dyskusjach dotyczących problemów, z jakimi borykają się młodzi ludzie w innych krajach. Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z Sebastianem, kolumbijskim wolontariuszem w IFBL w Bad Liebenzell, który opowiadał o życiu dzieci i młodzieży w Ameryce Południowej. Toczące się tam wojny domowe, klęski żywiołowe i skrajna bieda niemal 15% społeczeństwa sprawiają, że o prawach dzieci i młodzieży nikt nawet tam nie myśli.

Po wielogodzinnych dyskusjach i zajęciach, na podsumowanie wspólnego projektu powstał spektakl, który uczestnicy przygotowali pod kierunkiem wykwalifikowanego pedagoga teatralnego. Dodatkowymi atrakcjami wyjazdu były: wycieczka do Stuttgartu, wizyty w miejscowych termach leczniczych oraz w ratuszu.

Uczennice naszej szkoły tak podsumowują swoje uczestnictwo w wymianie polsko-niemieckiej:
“Udział w projekcie był nie tylko doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat praw dzieci i młodzieży, ale również do doskonalenia umiejętności językowych, do poznania niemieckiej kultury i spotkania ciekawych ludzi. Zachęcam gorąco moich kolegów i koleżanki ze szkoły do udziału w podobnych inicjatywach.”

Aleksandra Babicz

nauczyciel j. niemieckiego


WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA W BAD LIEBENZELL W NIEMCZECH
 

 

Wymiana polsko-niemiecka 2016/2017

 

Od 5 lat nasza szkoła proponuje swoim uczniom udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży, którą organizuje Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Międzynarodowym Forum Bad Liebenzell. Projekt otrzymuje dofinansowanie z fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.
Wymiana młodzieży koncentruje się wokół zagadnień społeczno - historycznych, a jej celem jest dbałość o zachowanie pamięci historycznej, wymiana informacji i doświadczeń oraz kreatywna współpraca młodych ludzi.
Każdego roku grupa uczniów PZ Nr9 w Kętach uczestniczy w dwuczęściowym programie spotkań z rówieśnikami z Niemiec. Młodzież spędza wspólnie kilka dni w Polsce oraz w Niemczech, pracuje nad aktualnym projektem, bierze udział w wycieczkach i spotkaniach z ciekawymi ludźmi – świadkami wydarzeń. Efekt wspólnej pracy przybiera co roku inną formę artystyczną, ale zawsze jest to dzieło oryginalne, przygotowane samodzielnie przez młodych ludzi pod kierunkiem profesjonalistów i stanowi wyraz przemyśleń, emocji i uczuć uczestników projektu.
Tematem przewodnim wymiany polskiej są zawsze „PRAWA CZŁOWIEKA wczoraj i dziś.”, jednak każda wymiana pracuje nad innym aspektem tych praw. Młodzież komunikuje się w języku angielskim i języku niemieckim.
Temat tegorocznej wymiany polsko – niemieckiej:
PRAWA CZŁOWIEKA WCZORAJ – PRAWA CZŁOWIEKA DZISIAJ. "Dzieci Auschwitz – Nie wolno o nich zapomnieć". Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z marcowego spotkania w Oświęcimiu.

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA 2016/2017

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z poszczególnych spotkań:

SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE 2017

SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE 2016

SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE 2015

SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE 2014

SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE 2013

SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE 2012

 
  

Spotkanie Polaków i Nemców "Bad Liebenzell 2014"

"Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dzisiaj. Ruch oporu i odwaga cywilna".
Pod takim tytułem w malowniczej scenerii zamku w Bad Liebenzell odbyło się kolejne spotkanie młodych Polaków i Niemców w ramach od lat wspólnie organizowanej przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell wymiany młodzieży.
Uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice szkół ponadgimnazjalnych Badenii Wirtembergii oraz z Kęt i Sławkowa. PZNr9 Szkół im M. Dąbrowskiej w Kętach reprezentowały uczennice klasy 1j: Magdalena Wnęczak i Anna Żydek.

Tematem przewodnim spotkania w Bad Liebenzell były współczesne formy sprzeciwu obywateli w demokratycznym społeczeństwie. Uczestnicy podjęli wspólnie próbę odpowiedzenia sobie na pytania: Czym jest obecnie odwaga cywilna? Co jest potrzebne, by wykazać się odwagą cywilną? Uczestnicy trafnie zauważyli, że odwagą cywilną jest aktywne przeciwdziałanie, nie przymykanie oczu na zło wokół nas, a potrzebne do takiego działania cechy to m. in. odwaga, zaangażowanie, pewność siebie.
Ważnym elementem spotkań polsko - niemieckiej młodzieży na zamku w Bad Liebenzell są warsztaty medialne, które dają uczestnikom możliwość kreatywnego przedstawienia ich stosunku do niepokojących zjawisk w codziennym życiu. Z wielkim zaangażowaniem młodzi ludzie wcielili się w role dziennikarzy, reżyserów, scenografów, operatorów filmowych oraz aktorów i animatorów filmów rysunkowych, ucząc się przy tym pracy w zespole, poznając tajniki kręcenia filmów, montażu, udźwiękowienia, wykazując kreatywnością i pokonując własne słabości.
Poza wspólną pracą nad projektem ważnym elementem spotkania jest integracja grupy, lepsze poznanie partnerów, ich otoczenia i życia codziennego. Dlatego w programie seminarium znalazło się miejsce na wspólną zabawę, pobyt na basenach termalnych w uzdrowisku Bad Liebenzell, czy wieczorny aerobic. Nie zabrakło również gier integracyjnych i animacji językowej.

Podczas październikowego spotkania w Oświęcimiu uczestnicy seminarium zajmą się tematyką ruchu oporu i odwagi cywilnej z perspektywy historycznej, głównie w okresie II wojny światowej. W trakcie tygodniowego pobytu w MDSM będą mieli możliwość zapoznania się z aktami odwagi cywilnej więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz ze strukturą ruchu oporu w okupowanej Polsce.

Seminarium, dzięki finansowemu wsparciu Bundesvereinigung kulturelle Jugendbildung i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży przeprowadziły Gertrud Gandenberger (IFBL) i Olga Onyszkiewicz (MDSM). Uczennice naszej szkoły otrzymały dofinansowanie również z funduszy Rady Rodziców i Rady Szkoły przy PZNr9 Szkół w Kętach.

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów opracowanych przez panią Olgę Onyszkiewicz, Kierownika Działu Edukacyjno-Programowego MDSM w Oświęcimiu.
Więcej informacji na temat seminarium w Bad Liebenzell na stronach dabrowska.info i dąbrowska.języki.
Aleksandra Babicz, nauczyciel j. niemieckiego


 

We wtorek 2 października 2012r z niemieckiego Uelzen wróciła grupa uczennic naszej szkoły, która wzięła udział w tegorocznej wymianie polsko-niemieckiej.
Trwająca od 8 lat współpraca pomiędzy szkołami Powiatowego Zespołu Nr 9 w Kętach oraz Berufsbildende Schulen I w Uelzen stwarza uczniom naszej szkoły wspaniałą okazję do rozwijania umiejętności językowych, poznania życia codziennego, kultury i gospodarki naszych zachodnich sąsiadów, zawarcia nowych znajomości a nawet przyjaźni. Podczas tegorocznego wyjazdu osiem uczennic z klas 3j, 3h, 3m oraz 2j przez tydzień gościło u swoich rówieśników w niemieckich rodzinach. O serdeczności i gościnności naszych zachodnich przyjaciół mogliśmy się przekonać już po przybyciu do Uelzen, gdzie po czternastogodzinnej podróży czekała na nas z kwiatami i powitalnymi karteczkami cała grupa niemiecka wraz z rodzicami.
Przygotowany w tym roku program obfitował w wiele atrakcji. Czwartek rozpoczęliśmy wizytą w jednej z części szkoły, gdzie powitał nas dyrektor, pan Stefan Nowatschin, i zaprezentował nam doskonale wyposażone pomieszczenia klasowe oraz warsztatowe. Zobaczyliśmy salę ćwiczeń mechaników, elektrotechników, designerów, piekarzy i cukierników, sprzedawców, pracowników biurowych oraz szkolny salon fryzjerski. Na koniec prezentacji szkoły zaproszono nas na smaczny obiad i deser, przygotowane przez klasę kucharzy. Następnie ruszyliśmy zwiedzać zabytki miasta Uelzen; ratusz i kościół Najświętszej Marii Panny z XIIIw., pomnik upamiętniający legendę o nadaniu miastu nazwy „Uelzen” oraz spacerowaliśmy miejskim deptakiem. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w drugiej części szkoły, gdzie podziwialiśmy efekt projektu comenius „Zielona klasa”, który uczniowie Berufsbildende Schulen I Uelzen realizowali we współpracy ze szkołami z Turcji, Szwecji i Włoch. Zwiedziliśmy klasopracownie stolarzy, murarzy i ślusarzy a także poznaliśmy szkolne przedsiębiorstwa, prowadzone przez uczniów. O 10:00 ruszyliśmy na wycieczkę do Lüneburga, urokliwego miasteczka akademickiego, w którym spacerowaliśmy uliczkami starego miasta podziwiając odbywający się właśnie kiermasz rycerski. Następnie wdrapaliśmy się na wieżę wodną, z której szczytu obejrzeliśmy panoramę Lüneburga i okolicznych miejscowości. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Soli, gdzie czekała na nas miła niespodzianka, oprowadzanie w języku polskim. Po zakończeniu zwiedzania muzeum wróciliśmy do swoich miejsc zakwaterowania w Uelzen. W sobotę rano wyruszyliśmy pociągiem do Hamburga, na zwiedzanie drugiego co do wielkości miasta i największego portu śródlądowego Niemiec. Pierwszą z atrakcji w Hamburgu był półtoragodzinny rejs po rzece Łabie i podziwianie dzielnic portowych Hamburga z burty statku wycieczkowego. Następnie udaliśmy się do centrum Hamburga, gdzie zwiedzaliśmy XIX wieczny ratusz nad rzeką Alster i mieliśmy okazję zobaczyć najbardziej luksusową strefę handlową Hamburga der Neue Wall. Po całodniowej wycieczce wróciliśmy nieco zmęczeni do naszych rodzin goszczących. Niedziela była dniem, który każdy z nas spędził nieco inaczej, wszyscy jednak przebywaliśmy w towarzystwie naszych nowych przyjaciół i ich rodzin. Katarzyna Gawęda poznawała urokliwe miejsca Uelzen, odwiedziła przyjaciół swojej Niemki, z którymi spędziła miło niedzielne popołudnie. Monika Grunwald spacerowała po starym mieście Lüneburga, gdzie cieszyła się wspaniałą domową atmosferą z rodziną goszczącą. Kinga Handzlik, której niemiecka koleżanka okazała się pokrewną duszą w temacie wspólnych zainteresowań, została zaproszona do muzeum oraz na okoliczny zlot motocyklowy. Marzena Nagi i Aleksandra Pułka wspólnie spędziły niedzielę na wizycie w muzeum i spacerze po okolicy miejsca zamieszkania. Marzena Gardyńska również podziwiała miejscowość, w której gościła a następnie ruszyła na wizytę do dziadków swojej Niemki. Katarzyna Stawowczyk i Izabela Gawęda wraz ze swoimi rodzinami goszczącymi spędziły dzień na grze w bilarda, następnie odwiedziły kręgielnię i zjadły obiad w restauracji.
Ostatni dzień w Niemczech rozpoczęliśmy od wspólnego, smakowitego śniadania w szkole, które znowu przygotowała dla nas grupa kucharzy. Około 10:00 udaliśmy się do stolarni, gdzie pod kierunkiem niemieckiego nauczyciela wykonywaliśmy własnoręcznie drewniane szkatułki. Pomagali nam niemieccy uczniowie, a instrukcje były podawane w języku angielskim. Dodatkowo dostaliśmy w prezencie drewniane ozdoby bożonarodzeniowe. Po zajęciach na stolarni wraz z naszymi niemieckimi koleżankami i ich opiekunami udaliśmy się do klasopracowni, gdzie wypełnialiśmy ankietę ewaluacyjną oceniając tegoroczne spotkanie. Na koniec otrzymaliśmy kolejne prezenty: kubki i ołówki z logo Berufsbildende Schulen I Uelzen. Na nasze spotkanie przybył ponownie pan dyrektor oraz pani wicedyrektor, by nas oficjalnie pożegnać i podziękować za wspólnie spędzony czas. My również podziękowaliśmy za serdeczne przyjęcie, wspaniały pobyt, rewelacyjne wycieczki i wszystkie inne atrakcje tegorocznego programu. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę naszych niemieckich przyjaciół w Kętach. Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy naszymi szkołami będzie kontynuowana, ponieważ spotkania polsko-niemieckie służą integracji europejskiej, burzą negatywne stereotypy i uprzedzenia oraz są doskonała okazją do zweryfikowania opinii i poglądów na temat kraju naszych sąsiadów. Wymiana polsko-niemiecka ma również niebagatelne znaczenie w promocji naszej szkoły za granicą oraz umożliwia znaczny rozwój umiejętności językowych uczniów. Dziękujemy Dyrekcji PZ Nr 9 w Kętach oraz BBS I w Uelzen za przygotowanie spotkania, opiekunom polskim (Aleksandra Babicz, Tomasz Wróbel) oraz niemieckim (Erwin Ehlbeck, Dirk Österreicher) za realizację tegorocznego programu oraz za opiekę nad uczniami. Podziękowania składamy również Radzie Rodziców PZ Nr 9, Radzie Szkoły PZ Nr 9 w Kętach oraz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy za dofinansowanie kosztów naszego ubezpieczenia za granicą oraz kosztów wyjazdu do Niemiec.

WYMIANA UELZEN wrzesień 2012

 


 Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży
warsztaty medialne
„Pracować fair.”
17.09. – 22. 09. 2012
w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu
we współpracy z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell oraz Europejskim Domem Edukacji i Spotkań w Wajmarze


We wrześniu 2012r odbyła się druga część polsko-niemieckiego seminarium dla młodzieży w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W spotkaniu wzięło udział 8 uczniów PZ Nr 9 w Kętach; Mateusz Harat, Marek Kózka, Jan Kubica, Paweł Kuwik, Dawid Szwajca z kl. IIIm, Katarzyna Kurek z kl. IIh oraz Piotr Kołek i Maciej Kwaśniak z kl IIj przez
sześć dni przebywali wraz z niemieckimi rówieśnikami w MDSM Oświęcim, gdzie racowali w grupach kreatywnych nad tematem historycznego faktu wykorzystywania ludzkiej siły roboczej podczas drugiej wojny światowej w okupowanych przez Niemcy krajach. Podczas pobytu w Oświęcimiu uczestnicy poznawali historię i topografię byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz Auschwitz III-Monowitz, a także zwiedzili byłe Getto Krakowskie i obóz koncentracyjny w Płaszowie. Aspekt, któremu poświęcono sporo uwagi na wrześniowym spotkaniu, to wykorzystywanie więźniów obozu Auschwitz przez przedsiębiorstwa SS i niemieckie firmy, w szczególności przez niemiecki koncern chemiczny IG-Farben Konzern. W zrozumieniu trudnej tematyki uczestnikom pomagały historyczne referaty i spotkanie ze świadkiem tamtych czasów, byłym pracownikiem przymusowym.
Swoje wrażenia, przeżycia i komentarze uczestnicy spotkania przedstawili w formie gazetki seminaryjnej, która stała się relacją z podróży w czasie do czasów pracy przymusowej w KL Auschwitz poprzez pracę przymusową w narodowym socjalizmie po współczesne środowiska pracy.
W pierwszej części seminarium spojrzymy na sytuację współczesnych środowisk pracy w Europie, a w szczególności w obu naszych krajach. Będziemy się zajmowali intensywnie gospodarczymi i społecznymi prawami człowieka i swobodą podejmowania pracy w Europie, a także tym, jakie zalety taka praca ze sobą niesie. Poza wymianą i rozmowami chcemy kreatywnie współpracować. Na podstawie konkretnych przykładów będziemy tworzyć film wideo, podkasty, a nawet prezentować scenki teatralne. Pierwszą część dopełni wyjazd do Stuttgartu, do centrum kształcenia firmy Bosch.
W drugiej części uczestnicy skierują swoją uwagę na historyczny fakt wykorzystywania ludzkiej siły roboczej podczas drugiej wojny światowej w okupowanych przez Niemcy krajach. Podczas tygodniowego pobytu w Oświęcimiu uczestniczy będą poznawali historię i topografię byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz Auschwitz III-Monowitz, a także zwiedzą byłe Getto Krakowskie i obóz koncentracyjny w Płaszowie. Tematem, któremu poświęcimy sporo uwagi, jest wykorzystywanie więźniów obozu Auschwitz przez przedsiębiorstwa SS i niemieckie firmy, w szczególności przez niemiecki koncern chemiczny IG-Farben Konzern.
W zrozumieniu tematyki pomogą uczestnikom referaty i spotkanie ze świadkiem tamtych czasów, tj. byłym pracownikiem przymusowym.
Wszystko, co uczestnicy usłyszą i przeżyją, ukaże się w formie artykułów w gazetce seminaryjnej.
Nadrzędnymi celami projektu są wymiana informacji i doświadczeń, a także kreatywna współpraca.

W dniach 17 – 22 września 2012r grupa uczniów Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach wzięła udział w drugiej części polsko-niemieckiego seminarium „Prawa człowieka wczoraj i dziś. Pracować fair.” Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Koordynatorem spotkania i opiekunem naszej młodzieży była pani Olga Onyszkiewicz, kierownik działu programowo- oświatowego MDSM. Realizacja seminarium obyła się w ramach umowy o współpracy pomiędzy PZ Nr 9 w Kętach a MDSM w Oświęcimiu.
Po przybyciu i powitaniu gości z Niemiec grupa określiła swoje obawy i oczekiwania dotyczące tej części spotkania. Przedstawiono program drugiej części seminarium. Po wspólnym posiłku rozpoczęły się zajęcia warsztatowe oraz spotkanie z Januszem Zabiegą z NSZZ Solidarność oraz rozmowa z przewodniczącym NSZZ Solidarność, panem Piotrem Dudą. Tematem rozmów było „Pracować fair. Związki zawodowe w Polsce.” Na koniec podsumowano obecny aspekt tematu „Pracować fair w Niemczech, w Polsce i na świecie.”
We wtorek 18 września grupa polsko-niemiecka wyruszyła na poznanie historii miasta Oświęcimia. Trasa przebiegała pod hasłem „Polacy i Żydzi przed II Wojną Światową” i prowadziła przez historyczne zakątki Oświęcimia. Uczestnicy seminarium odwiedzili między innymi oświęcimskie Centrum Żydowskie. W części popołudniowej przewidziano wizytę z przewodnikiem w miejscu pamięci o holokauście, Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na koniec dnia grupa zajmowała się przygotowaniem do realizacji projektu medialnego. „Jak powstaje gazeta?” spotkanie z dr. Alicją Bartuś, dziennikarką. Uczestnicy podzielili się na grupy kreatywne, które skupiły swoje działania wokół tematu „Pracować fair w obliczu przymusowej pracy w obozie koncentracyjnym”.
Kolejny dzień grupy kreatywne poświęciły studiowaniu zapisków i relacji historycznych, których autorami są byli więźniowie obozu koncentracyjnego. Temat tej części seminarium koncentrował się na „Moich wyobrażeniach dotyczących pracy przymusowej w obozach koncentracyjnych. Po południu uczestnicy spotkania wzięli udział w spotkaniu ze świadkiem ówczesnych wydarzeń. Relacja z niniejszego spotkania oraz próba zastanowienia się nad aspektem „Pracy przymusowej , prowadzącej do przemysłowego wyzysku pracowników” była tematem kolejnego wieczoru warsztatów medialnych.
Czwartkowe przedpołudnie młodzież spędziła na poszukiwaniu śladów historycznych w Monowicach KL Auschwitz III. Całe popołudnie grupy poświęciły kreatywnym działaniom związanym z tematem „Pracować fair”.
Kolejny dzień seminarium związany był z wycieczką do Krakowa. Uczestnicy spotkania zwiedzili nie tylko Stare Miasto Krakowa lecz odwiedzili miejsce związane tematem seminarium, byłe Getto żydowskie KL Płaszów. Do zadań młodzieży w tym dniu należało przeprowadzenie wywiadu z przypadkowymi przechodniami, których pytano o to „Czym jest dla ciebie praca przymusowa? Co to hasło oznacza w twoim rozumieniu?”
W ostatnim dniu spotkania poszczególne grupy warsztatowe prezentowały wyniki swojej pięciodniowej współpracy. Następnie dokonano ewaluacji spotkania i pożegnano grupę powracającą do Niemiec.

Program seminarium wspierany jest ze środków Związku Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży BKJ w Niemczech oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.


 "Żyć, by pracować, czy też pracować, aby żyć. Jak wygląda praca w 21 wieku? Jak ja wyobrażam sobie moją przyszłą pracę zawodową?

Czy mamy takie same potrzeby i wyobrażenia odnośnie pracy fair czy też są one zróżnicowane? Jakie jest zdanie specjalistów rynku pracy na ten temat? Dzięki współpracy w kreatywnych grupach warsztatowych chcemy poddać konfrontacji nasze opinie na temat „Pracowania fair”. Celem naszego spotkania jest stworzenie filmu, sztuki teatralnej lub gazety na ten temat. Komunikacja w językach: niemieckim, polskim, angielskim. Kreatywność wysoce pożądana!" - tak brzmiał fragment zaproszenia Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Do udziału w projekcie zgłosiło się 8 uczniów z klas drugich i pierwszych Powiatowego Zespołu Szkół nr 9 w Kętach. W niedzielę 11 marca 2012r wyjechali do miejscowości Bad Liebenzell w Badenii Wirtenbergii by wziąć udział w pierwszej części projektu "Prawa człowieka. Pracować fair". Projekt miał charakter wymiany polsko-niemieckiej, w której uczestniczyło 12 młodych Polaków i 6 Niemców. Mateusz Harat, Jan Kubica, Marek Kózka, Paweł Kuwik i Dawid Szwajca z klasy 2m, Piot Kołek i Maciej Kwaśniak z klasy 1j oraz Katarzyna Kurek z klasy 1h w towarzystwie 4 uczniów ze Sławkowa spędzili pięć dni w uroczym kurorcie Bad Liebezell na południu Niemiec, gdzie mieszkali w komnatach na zamku Forum Burg Bad Liebenzell.
Podczas pobytu w Niemczech uczestnicy pod opieką pani Olgi Onyszkiewicz gościli u burmistrza Bad Liebenzell, pana Volkera Bäuerle, zwiedzali miejscowość, złożyli wizytę w tamtejszej fabryce czekolady Frischmann-Marzipan GmbH, uczestniczyli w wycieczce do stolicy landu - Stuttgartu, gdzie między innymi zwiedzili muzeum samochodów sportowych Porsche Museum Stuttgart.
Głównym celem projektu była realizacja polsko-niemieckiego programu edukacyjnego dotyczącego praw człowieka. Codziennie, po ciekawych ćwiczeniach integracyjno-językowych, trzy grupy kreatywne wykonywały zadania warsztatowe wykorzystując zasoby medialne, teatralne oraz dziennikarskie. Wszyscy uczestnicy koncentrowali swoje wysiłki wokół tematu: „Pracować fair”, przeprowadzali wywiady z lokalnymi mieszkańcami oraz konsultowali się ze specjalistami badającymi zarówno obecne rynki pracy jak i prawa i obowiązki pracodawców i pracowników.
W ostatnim dniu spotkania grupy polsko-niemieckie prezentowały efekty współpracy wszystkich uczestników w poszczególnych grupach warsztatowych. Uczniowie oceniali nawzajem swoje zaangażowanie w realizację programu, określili korzyści płynące dla nich z uczestnictwa w tym międzynarodowym spotkaniu oraz wypracowali ramowy zakres drugiej części projektu, który odbędzie się we wrześniu 2012r w MDSM w Oświęcimiu.
Z relacji naszych uczniów wyczytać można zadowolenie z udziału w wymianie, dzięki któremu rozwinęli swoje umiejętności językowe, zawarli nowe przyjaźnie, poznali niemiecką kulturę i codzienne życie naszych zachodnich sąsiadów oraz mieli okazję skonfrontować swoje stereotypy z rzeczywistością. Wszyscy podkreślają swoje zadowolenie z niezwykłego zakwaterowania na zamku ze wspaniałym widokiem na całą panoramę kurortu Bad Liebenzell.
Grupa naszych uczniów otrzymała dofinansowanie udziału w projekcie z funduszy Rady Rodziców i Rady Szkoły działających przy PZ Nr 9 w Kętach oraz z Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie. Koordynatorami projektu są: Olga Onyszkiewicz, Kierownik Działu Edukacyjno-Programowego z MDSM Oświęcim, Katrin Zirkel z EJB Weimar, Gertrud Gandenberger M.A. Burg Liebenzell, Aleksandra Babicz nauczyciel języka niemieckiego w PZ Nr 9 w Kętach.

 

BAD LIEBENZELL marzec 2012 PRAWA CZŁOWIEKA - PRACOWAĆ FAIR


 

WYMIANA UELZEN 2010


 

 

W dniu 26 maja 2008r. w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli polskich i niemieckich z władzami naszej gminy.

Wizyta ta była wynikiem współpracy Powiatowego Zespół Nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach ze szkołą Berufsbildende Schulen I z Uelzen. Współpraca tych szkół rozpoczęta w kwietniu 2004 roku rozwija się do dnia dzisiejszego. W ramach kolejnej już wymiany młodzieży w dniach od 23 do 31 w Kętach przebywają goście z Niemiec.

Pieczę nad nimi sprawuje dyrektor szkoły z Uelzen Horst Ahrens oraz organizator wymiany Frank Schutte. Nad organizacją wymiany polsko-niemieckiej czuwają nauczycielki języka niemieckiego - Magdalena Gryboś oraz Małgorzata Esveld-Gotkiewicz. Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów znalazło się taż spotkanie z władzami gminy. Burmistrz Roman Olejarz po powitaniu gości w paru zdaniach przybliżył historię Kęt i ich aktualną sytuację. Wszyscy otrzymali drobne upominki związane z Kętami, a dla szkoły przekazany został okolicznościowy album wydany z okazji 730 rocznicy nadania praw miejskich. Goście z Niemiec wraz ze swoimi polskimi opiekunami zwiedzili też muzeum.