PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

Aktualności

« powrót do listy

LEKCJA on-line wprost z Ministerstwa Sprawiedliwości

 LEKCJA on-line „Postępowanie karne w Polsce” wprost z Ministerstwa Sprawiedliwości już za nami.

Klasa 2 Hp w roku szkolnym 2020/2021 realizuje zajęcia z edukacji prawnej. 21 października 2020 r., uczniowie tej klasy uczestniczyli w lekcji on-line, odbywającej się na żywo, wprost z Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Zajęcia przeprowadzili pracownicy ministerstwa: p. dr hab. Marcin Romanowski (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości), oraz p. Paulina Janik (czynny sędzia, pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości, doktorantka Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach).
Nie trzeba być pasjonatem prawa, żeby znać podstawowe pojęcia prawne. Podczas lekcji każdy uczeń mógł je zrozumieć dzięki przykładom z codziennego życia.
Podczas 2,5-godzinnych zajęć prelegenci omówili podstawowe pojęcia charakterystyczne dla postępowania karnego. Uczniowie poznali czym są czynności procesowe oraz dowiedzieli się co stanowi dowód w postępowaniu karnym. Na zajęciach została również omówiona instytucja świadka koronnego. Zaprezentowano środki przymusu i postępowanie przygotowawcze, zasadę odpowiedzialności karnej i formy przestępstwa. Przedstawiono także problem wyłączenia odpowiedzialności karnej, w tym obrony koniecznej.
Omówiono środki karne występujące w KPK. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest przedawnienie i zatarcia skazania. Na koniec przedstawiono najczęściej popełniane przestępstwa w Polsce. Wykład wzbogacała prezentacja multimedialna.
Na kolejne zajęcia w podobnej tematyce już niedługo połączą się maturzyści realizujący rozszerzenie z wiedzy o kulturze.

Krzysztof Dusik / nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie/

« powrót do listy