PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

Koło astronomiczne

Koło astronomiczne działa od wrześnie 2011 roku. Jego opiekunem i założycielem jest p. prof. Krzysztof Saroski. Koło skupia w swoich szeregach osoby interesujące się astronomią i chcące zobaczyć coś więcej niż umożliwia nam to "oko nieuzbrojone". Ponadto osoby uczęszczające w spotkaniach mają możliwość prowadzenia obserwacji różnych obiektów nocnego i dziennego nieba oraz przeloty satelit i stacji ISS. Na zajęciach uczymy się prowadzić obserwacje obsługiwać sprzęt do nich służący oraz poznajemy programy i aplikacje je ułatwiające.
 

KOŁO ASTRONIMICZNE

W roku 2012 udało się zakupić teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 8" PYREX. Jest to jeden z najpopularniejszych teleskopów na naszym rynku - model ten zdobył uznanie wśród początkujących i średnio zaawansowanych miłośników nocnego nieba. Umożliwia dokonywanie naprawdę ciekawych obserwacji nawet bardzo słabo widocznych obiektów. Idealnie nadaje się do obserwacji obiektów mgławicowych oraz wszelkich gromad otwartych, kulistych i szeregu przepięknych galaktyk. W zasięgu teleskopu są również wszystkie planety Układu Słonecznego oraz ich najjaśniejsze księżyce. Teleskop również doskonale sprawuje się przy obserwacjach naszego naturalnego satelity. W przypadku obserwacji Słońca na teleskop zakładamy filtr słoneczny (filtr Baader ND 5.0). Duże, nieco ponad 20 centymetrowe zwierciadło, zbiera ponad 800 razy więcej światła niż ludzkie oko. Zwierciadło wykonano ze szkła typu Pyrex, czyli szkła borowo-krzemowego, składającego się z 8% tlenku boru i 85% tlenku krzemu. To właśnie domieszka tlenku boru powoduje, że zwierciadło jest nieco lżejsze - poprzez mniejszą gęstość - i co najważniejsze szybciej się schładza. Zastosowanie tego typu szkła nie wpływa na jakość obrazu w stosunku do zwierciadeł wykonanych z tradycyjnego szkła. 

  

Oczywiście, choć rozmiar zwierciadła jest ważny, teleskop również bardzo dobrze zaprojektowano i doposażono. Ogniskowa 1200 mm, dająca światłosiłę f/5.91, doskonały 2 calowy wyciąg Cryford’a z redukcją na 1,25", duży szukacz 9x50, dwa okulary 10 i 25 mm i intuicyjnie prosty montaż azymutalny typu Dobson. Wyciąg posiada gwint T-2 umożliwiający podpięcie aparatu fotograficznego, dając możliwość fotografowania jasnych obiektów (wymagana odpowiednia redukcja np. Canon, Nikon itp.)

Montaż typu Dobson to najprostszy i zarazem najtańszy typ montażu teleskopu, który bardzo dobrze sprawdza się przy obserwacjach wizualnych. W zasadzie każdy większy teleskop Newtona umieszcza się na tego typu montażach. Sterownie montażem odbywa się poprzez fizyczne przesuwanie go w dwóch osiach, osi horyzontalnej poprzez dwie połączone ze sobą śrubą i specjalną podkładką płyty oraz w osi pionowej w miejscu mocowania tuby do montażu. Teleskop ten składa się z tuby optycznej o rozmiarach 112x23 cm i wadze 8 kg oraz z montażu azymulanego o wadze 12 kg.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej p. K. Saroskiego: http://www.saroski.republika.pl/