PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

JUBILEUSZ 110-LECIA SZKOŁY

Powiatowy Zespół Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej
oraz
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
zapraszają na
uroczyste obchody 110-lecia placówki,
które odbędą się 6 października 2017 r. 

Program uroczystości:

8.30 - Msza Św. pod przew. JE Ks. Bpa Adama Dyczkowskiego

10.00 – uroczysta gala w Domu Kultury w Kętach
12.30 – korowód do szkoły (ul. Kościuszki 29)
13.00 – uroczysty bankiet w szkole, zwiedzanie placówki, spotkanie przy kawie


17.00 – spotkanie dla Absolwentów w Domu Kultury (ul. Zwirki i Wigury 2a) i w szkole


 JUBILEUSZ - RELACJA


„Obchodzimy dziś jubileusz szkoły. Może nie jest to rocznica tak okrągła jak 100- czy 150-lecie, ale myślę, że w życiu tak jest – im dłużej ono trwa, tym wartościowszym wydaje się być każdy jego następny rok. W związku z tym cieszymy się bardzo, że zechcieliście Państwo razem z nami świętować 110. urodziny naszej placówki – Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach” – tymi słowami 6 października 2017r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Kętach przywitała wszystkich zgromadzonych dyrektor Grażyna Mojżesz-Wlazły. Wśród gości, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością, byli m. in.: pani Anna Zalewska – minister edukacji narodowej, pani Barbara Nowak – Małopolska Kurator Oświaty, pani Halina Cimer, wicekurator, senator pan Andrzej Pająk oraz władze powiatu w osobach pana Zbigniewa Starca – starosty oświęcimskiego i pana Jarosława Jurzaka – wicestarosty, a także władze miasta pod przewodnictwem burmistrza Krzysztofa Klęczara. Mszę św. za zmarłych absolwentów i profesorów, a także z prośbą o błogosławieństwo dla tych, którzy dzisiaj tworzą szkołę sprawował JE ks. bp. Adam Dyczkowski.

Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu o historii szkoły, wprowadzenia pocztów sztandarowych przez konferansjerów uczennicę klasy II, Martynę Smolarek i Adama Płonkę – absolwenta oraz odśpiewania hymnu. Następnie uczennica klasy II, Dominika Żmudka, przy akompaniamencie na skrzypcach Anety Błasiak, absolwentki i fortepianie – Marcina Majcherka, absolwenta, wykonała piosenkę do melodii z filmu pt. „Noce i dnie” – ekranizacji najsłynniejszego dzieła patronki szkoły – M. Dąbrowskiej. Muzykom towarzyszyli absolwentka, Monika Grunwald oraz jej partner Jarosław Rylewicz, którzy zatańczyli walca. Po złożeniu podziękowań osobom zasłużonym dla placówki przez Dyrektor szkoły, głos zabrali goście. Pani Minister odczytała okolicznościowy list od p. Premier Beaty Szydło oraz skierowała do młodzieży życzenia, wspominała również swoją pracę pedagogiczną. Następnie głos zabrała pani Kurator, która podkreśliła znaczenie kształtowania człowieka na dumnego i świadomego obywatela. Starostowie – pan Zbigniew Starzec i Jarosław Jurzak – zaznaczyli, natomiast jak bardzo ważną szkołą jest „Dąbrowska” na mapie edukacyjnej powiatu, nie tylko przez to, że jest najstarsza, ale i przez swoje osiągnięcia artystyczne i językowe oraz niezwykłą atmosferę, która sprawia, że to szkoła rodzinna.

Po przemówieniach nastąpiła część artystyczna, w której młodzież wystawiła spektakl pt. „Wyspa”, wg scenariusza Janusza Toczka. Uczniowie Grupy Teatralnej „Minus Jeden” i Grupy Muzycznej „Trzy Czwarte” pokazali przez swój występ, że w godny sposób kontynuują tradycje artystyczne szkoły, która już u swoich początków, w roku 1907, miała orkiestrę smyczkową i zespół teatralny.

Dalsza część uroczystości odbyła się już w murach szkoły, gdzie pani minister Anna Zalewska, pani kurator Barbara Nowak, pan starosta Zbigniew Starzec i pan wicestarosta Jarosław Jurzak dokonali uroczystego oddania szkoły do użytku, po generalnym remoncie, który szkoła przechodziła od maja. Następnie Pani Minister udzieliła wywiadu naszym młodym dziennikarzom do gazety redagowanej przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a wydawanej przez Powiat.

Po południu w domu kultury i w murach szkoły spotkali się absolwenci i profesorowie szkoły, w tym jeden z najstarszych – pan Jan Christ, który maturę zdawał równo 70 lat temu – w 1947 roku. Uroczystość zaszczyciła również swą obecnością Pani Olga Chylowa, 99-letnia, najdłużej urzędująca dyrektor szkoły, która sprawiła ogromną radość wszystkim, a zwłaszcza starszym absolwentom i profesorom. Po części oficjalnej, absolwenci spotkali się w sali gimnastycznej szkoły, gdzie po posiłku, zwiedzali szkołę, wpisywali się do księgi, tańczyli i prowadzili długie rozmowy. Ostatni goście pożegnali się prawie o północy.

Wszyscy goście podkreślali, że szkoła na przestrzeni lat, nie straciła swojego charakteru – zarówno w wyglądzie, jak i w sposobie kształcenia młodych pokoleń, a mianowicie poprzez wspieranie rozwoju zainteresowań, naukę pracy w grupie, wpływa na ogólną atmosferę sprzyjającą osiąganiu wysokich wyników edukacyjnych.


 

W październiku 2017 roku nasza szkoła obchodzić będzie 110. rocznicę swojego powstania.

Od ponad wieku "Dąbrowska" wpisuje się zatem w mapę edukacyjną ziemi oświęcimskiej. Mury obecnego Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej od 1907r. opuszczali kolejno absolwenci:  Seminarium Nauczycielskiego Męskiego, Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego, Gimnazjum i Liceum koedukacyjnego, Państwowego Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli, Studium Wychowania Przedszkolnego, Liceum Ekonomicznego, Ogólnokształcącego i Profilowanego. W szkole od kilku lat działa również Liceum dla Dorosłych.

Zapraszamy Absolwentów i Profesorów oraz Pracowników szkoły do współtworzenia tej uroczystości. Wszystkich, którzy posiadają zdjęcia, dokumenty lub jakiekolwiek inne pamiątki związane z czasami szkolnymi, prosimy o podzielenie się nimi z nami. Obiecujemy zwrócić wszystkie przekazane nam eksponaty po październikowych uroczystościach. Prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły: 33 845 30 72 lub sekretariat@dabrowska.info.


W związku z jubileuszem naszej Szkoły przygotowywana jest publikacja opisująca historię powstania i działalności Seminarium Nauczycielskiego, Liceum, Gimnazjum, Studium dla Wychowawczyń Przedszkoli oraz szkół wchodzących w skład "Dąbrowskiej" na przełomie wieków. Materiał opracowywany jest między innymi na protokołach Rady Pedagogicznej, kronikach "Zakładu", jak dawniej nazywano szkołę oraz na podstawie dokumentów zgromadzonych w archiwach państwowych.

W pracach nad projektem uczestniczą nasi uczniowie z klas Ihm,Ij i IIh,i realizowany jest on współpracy z Muzeum Kęckim i panią Dyrektor, dr Martą Tylzą-Janosz.

Przy opracowywaniu dokumentów zwracamy uwagę na:

-problemy związane z funkcjonowaniem Szkoły
-relacje między środowiskiem szkolnym a mieszkańcami Kęt
-wyszczególnieniem imion i nazwisk nauczycieli oraz uczniów.

Opracowanie protokołów wymagało szczególnego wysiłku badawczego ze względu na trudności w odczytywaniu materiału archiwalnego.

Wielkie podziękowania dla naszych Uczniów za włożoną pracę!

Robocze podsumowanie opracowanego materiału odbędzie się w naszej szkole 18 czerwca 2017 roku o godz.14.05 /czwartek/.