PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

Aktualności

« powrót do listy

DZIEŃ PAMIĘCI 2020

Dzisiaj (23.04) wspominamy 80. rocznicę wywiezienia do obozów zagłady Nauczycieli z Kęt i okolic, również Absolwentów naszego Seminarium Nauczycielskiego.
23 kwietnia 1940r. Niemcy w murach naszej szkoły podstępnie - pod pozorem zorganizowania nauki w warunkach okupacyjnych - zgromadzili kierowników szkół i nauczycieli, a następnie ich aresztowali. Wszyscy zostali skazali na pobyt w obozach w Mauthasen-Gusen i Dachau. Większość wywiezionych zmarła w wyniku nieludzkich warunków panujących w obozie. Tylko nieliczni wrócili do Kęt i po wojnie kontynuowali swą działalność dydyaktyczno-wychowawczą.

Co roku czcimy pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, obchodząc Dzień Pamięci. Niestety w tym roku zorganizowanie uroczystości, na której gromadzą się uczniowie naszego liceum oraz przedstawiciele środowiska Kęt i okolic, nie jest możliwe ze względu na zawieszenie zajęć. Pamiętajmy jednak o tych tragicznych wydarzeniach i otoczmy modlitwą tych, którzy ponieśli śmierć w tym tragicznym czasie.

« powrót do listy