PONAD 100-LETNIA TRADYCJA - POWIATOWY ZESPÓŁ NR 9 SZKÓŁ IM. M.DĄBROWSKIEJ JEST NAJSTARSZĄ PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

Biblioteka

 

 

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W POWIATOWYM ZESPOLE NR 9

w roku szkolnym 2020/2021

 

PONIEDZIAŁEK - 7.00 - 14.30

WTOREK - 7.00 - 14.30

ŚRODA - 7.00 - 14.30

CZWARTEK - 7.00 - 14.45

PIĄTEK - 7.00 -  13.20

 


Nowe zasady korzystania z biblioteki w roku szkolnym 2020/2021


Księgozbiór naszej biblioteki został wzbogacony o nowe książki
Serdecznie dziękujemy Darczyńcom: Paniom Annie Słońskiej i Izabeli Sieranc.
Zapraszamy do ich lektury.


 

Od 8 do 15 maja 2020 r. trwał konkurs biblioteczny pt. „Moje zdjęcie z książką”. Przystąpiło do niego 7 uczennic: Joanna Rokowska I hg, Sonia Przybytek I hp, Natalia Ryłko I hp, Adriana Frysztacka I jg, Karolina Luranc I jg, Julia Dybczyńska I jp, Zosia Figwer I jp. Dziękujemy za udział w zabawie!

Wszystkie nadesłane zdjęcia są bardzo pomysłowe, niektóre zrobione w ciekawej scenerii. Jednak trzeba było wybrać jedno. Nagrodę – bon do księgarni „Tu Czytam” w Kętach, ul. Mickiewicza 9 – otrzymuje Julia Dybczyńska z klasy I jp. Jej zdjęcie urzeka prostotą, siłą przekazu oraz kompozycją. Gratulujemy zwyciężczyni!

Pani Anna Matyszkowicz dziękuje Pani Izabeli Sieranc za pomoc w edytowaniu zdjęć.

 


 

18 maja 2020 r. - setna rocznica urodzin wielkiego Polaka św. Jana Pawła II

Warto zobaczyć też krótką prezentację o wielkim Polaku.


 

Z okazji Tygodnia Bibliotek (w dniach 8-15 maja) zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym „Moje zdjęcie z książką”.
Zrób fajne zdjęcie z książką i podziel się nim z nami. Zdjęcia opublikujemy na stronie biblioteki i FB.
Prosimy o nadsyłanie zdjęć drogą e-mail przez Mobidziennik na adres pani Anny Matyszkowicz lub przez aplikację Messenger do pani Izabeli Sieranc do dnia 15 maja 2020 r. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Wyniki ogłosimy na FB 21 maja 2020 r.
 

 


 8 maja 2020 r. przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Święto zainicjowane zostało przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – obchodzone jest każdego roku 8 maja.
Pierwsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą już ze starożytności. Był to najczęściej uczony. W odrodzeniu i oświeceniu mógł nim zostać każdy człowiek posiadający wykształcenie. Bibliotekarzami byli urzędnicy książęcy i królewscy, miłośnicy ksiąg, poeci i uczeni. Często bibliotekarstwo było traktowane jako zajęcie uboczne, dorywcze. Bibliotekarze nie interesowali się w ogóle lub w bardzo małym stopniu bibliotekami, w których pracowali. Jedynie nieliczni przeszli do historii jako zasłużeni.
Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto wymagać od bibliotekarzy fachowego przygotowania i stałego zatrudnienia. W II połowie XIX wieku zostały wprowadzone pierwsze oficjalne egzaminy bibliotekarskie we Francji, Anglii i Niemczech. Otworzono również pierwsze szkoły zawodowe oraz pierwszą katedrę bibliotekoznawstwa.
Dawniej bibliotekarz był kustoszem dorobku kulturalnego – dziś jego zadaniem jest udostępnianie zbiorów oraz zawartych w nich informacji. Do zadań bibliotekarza należą m.in.:
• gromadzenie, opracowanie (rzeczowe i przedmiotowe), przechowywanie i udostępnianie zbiorów biblioteki
• wyszukiwanie, wstępna selekcja i udzielanie informacji, tworzenie narzędzi przydatnych do przeszukiwania zbioru informacji i klasyfikacja wiedzy.
• propagowanie książki
• doradztwo i wychowywanie czytelnika.
 

 


 

 

Nina Pielesz zachęca do przeczytania "Szklanego klosza" Sylvii Plath

Lata 60. XX wieku. Czasy te kojarzą się z gwałtowną, kolorową falą hippisowskiej subkultury i rewolucją obywatelskiego spojrzenia, które przykryły obraz Ameryki tamtych czasów. To również czasy życia i twórczości Sylvii Plath – obserwującej i dogłębnie analizującej. Poetka i pisarka, uważana za jedną z „poetów wyklętych”, stworzyła autobiograficzną powieść, która pozwala zatracić się w świecie nie aż tak odległym. Każde drukowane słowo dotyka boleśnie i uświadamia tragizm Sylvii. Oczy Plath to oczy każdej zagubionej, samotnej i nierozumianej kobiety. Szklany klosz ukazał się w 1963 roku, pod pseudonimem. Prawdopodobnie autorka nie chciała zranić matki, wystawiając na światło dnia własne odczucia, cały ból, którym przepełniona jest jej historia. Miesiąc po tym, jak książka pojawiła się w sprzedaży, Sylvia popełniła samobójstwo. Czy finałowy dramat autorki napawa wątpliwościami przed lekturą dotyczącą jej życia?
Gdy dziewiętnastoletnia Esther Greenwood dostaje życiową szansę, raczej jest zaaferowana panującym wokół okrucieństwem i w jego skutek powstałą skorupą zobojętnienia, niż skacze z radości w podzięce za drzwi, które otworzył przed nią los. Nowy Jork – miasto szczęścia, igraszek kariery – zapewnia jej wakacyjny staż w miesięczniku dla dziewcząt. Esther jednak nie ma ochoty na nocne potańcówki. Nie cieszą jej barwne błyskotki, które dostaje w ramach stażu, nie widzi również sensu w samym istnieniu miesięcznika. Zdaje sobie sprawę, że dobre oceny, które zdobywała, na nic jej się tu przydadzą. Zaczyna wątpić w dotychczasowe zadowolenie, wszystko stawia pod znakiem zapytania. Wie, że powinna być jedną z tych szczęśliwych dziewcząt, które dostały to, o czym marzyły. Esther jest śliczna, inteligenta, bystra, a mimo to boi się utraty talentu pisarskiego, który miał zapewnić jej spełnienie i szacunek do samej siebie. Wie także, że w domu nic na nią nie czeka, i choć próbuje zrobić coś z dręczącymi ją myślami, nie potrafi. Nikt nie zauważa jej szaleństwa. Dlaczego miałaby być nieszczęśliwa? Czy ma jakiś powód? I gdy można by już pomyśleć, iż to oczywiste, że nasza bohaterka potrzebuje pomocy – i zbawiennie pojawia się ktoś, kto dostrzega jej maniakalne bądź przeciwnie, całkiem pozbawione dynamiczności, wypalone gesty – Esther znów zostaje pozostawiona własnemu szaleństwu. Posuwa się ku coraz to odważniejszym czynom, powoli, krok po kroku, jakby chciała sprawdzić, ile jest w stanie wytrzymać…
Wybór książki Sylvii Plath był dla mnie oczywisty. Emanował dziwną, niewidzialną siłą, która przyciągała. Byłam prawie pewna, że Szklany klosz może być moim poszukiwanym potwierdzeniem, wnioskiem wyciągniętym wcześniej przez inną osobę, którą poznam dzięki jej spisanym słowom. Nie zawiodłam się. Powroty do jego lektury nie zmieniają towarzyszących mi uczuć, potęgują je jedynie, nasilają. Przerażają – powieść jest autobiograficzna, co uświadamia, jak bardzo kruchą istotą jesteśmy. Przypomina, jak niewiele wiemy i jak niewiele możemy zrozumieć. Teraz myślę, że gdy tylko mój wzrok natrafił na tytuł tej książki, nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Jak można ominąć tak ważną, integralną część człowieka, jaką jest szklany klosz? Musimy zadawać pytania niepożądane i niechciane, jednocześnie mając głęboko w sercu niezaprzeczalność braku odpowiedzi. To czyni nas często bardziej zagubionymi i podatnymi na zranienia, ale pozwala iść naprzód. Szklany klosz Sylvii Plath jest idealnym tego przykładem.


 


 

Lektura na kwarantannę - recenzja "Małych kobietek" autorstwa Natalii Mydlarz

O „Małych kobietkach” zrobiło się głośno w okolicach zeszłorocznych świąt Bożego Narodzenia, kiedy to do kin weszła ekranizacja owej powieści. Film szybko stał się hitem (na tegorocznej gali oscarowej zdobył pięć nominacji i jedną statuetkę). Jednak niedane mi go było zobaczyć, choć słyszałam bardzo liczne polecenia i dobre opinie. W końcu, kiedy sama Rachel Green w jednym z odcinków „Przyjaciół” nazwała powieść swoją ulubioną i dała ją do przeczytania Joeyowi – stwierdziłam, że tego za wiele i sama się przekonam o rzekomym fenomenie.
Początki były ciężkie. Już po przeczytaniu paru zdań w trzecioosobowej narracji miałam ochotę odłożyć książkę i już nigdy do niej nie sięgać. Przed oczami stanęły mi dawne lektury szkolne, których nie znosiłam – Tomki Sawyery, małe księżniczki, pustynie i puszcze.
Całe szczęście, że tego nie zrobiłam! Była to bowiem cudowna i pogodna historia o młodych, zmagających się z trudami życia siostrach, które na długo zapadły mi w serce. I choć niektóre moralizujące fragmenty książki oraz dialogi, które może w tamtych czasach uchodziły za normalne, ale mnie wydawały się trochę sztuczne – irytowały, to powieść jest godna polecenia. Nieraz mnie wzruszyła i napełniła niezwykłym spokojem oraz pogodą ducha.
Z radością polecam tę feministyczną książkę o tym, jak stawać się lepszym człowiekiem i dźwigać brzemiona losu. Nie mogę się doczekać, by sięgnąć po następną część.
Natalia Mydlarz

 


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.


 

Rośliny towarzyszą nam codziennie – śpimy na drewnianym łóżku, nosimy bawełniane dżinsy i koszulki, na śniadanie jemy owsiankę, popijamy kawą, piszemy po papierze i oddychamy tlenem, który one produkują…
Na co dzień nie myślimy o tym, jak bardzo eksploatujemy świat roślin. Bez zastanowienia korzystamy z jego dobrodziejstwa. Skoro tyle zawdzięczamy florze, może warto się nad nią pochylić, poznać ją i się zaprzyjaźnić?
Pomóc w tym może książka Daniela Chamowitza pt. „Zmysłowe życie roślin”. Przystępnym językiem naukowiec wyjaśni, skąd roślina wie, jaki kolor bluzki nosisz, kiedy należy kwitnąć, w którą stronę rosnąć i jak pachnie pomidor… I co chyba najbardziej ciekawe, odpowie, czy roślinę można zagłaskać na śmierć…

 


 

Taka ciekawostka:

DAN BROWN, CZYLI MISTRZ WSPÓŁCZESNEJ PRZYGODY

I pomyśleć, że z początku Dan Brown wcale nie myślał o karierze pisarza, ale… piosenkarza i twórcy tekstów piosenek! Wyjechał do Los Angeles i poświęcił tej nie do końca udanej pasji kilka lat po ukończeniu studiów, wydając nawet cztery płyty uznane przez krytykę za umiarkowany sukces. Ostatecznie jednak Brown porzucił ten pomysł, wrócił do Wielkiej Brytanii, by tam kontynuować pracę w zawodzie nauczyciela i wykładowcy.

 


Po powrocie do szkoły zapraszamy do biblioteki po książki pisarza.
 


Poradnia językowa

Drodzy Uczniowie,
przesyłamy link do strony, który pozwoli Wam poprawnie napisać pracę z języka polskiego oraz poprawić błędy:

Poradnia językowa Uniwersytetu Śląskiego - www.poradniajezykowa.us.edu.pl

Słownik języka polskiego - w szybki sposób sprawdzimy co oznacza dany wyraz i jak poprawnie go napisać.
Życzymy powodzenia podczas pisania wypracowań. 

Wiktoria Khon Doan z Ijg poleca do przeczytania...

Książka Gdyby ocean nosił twoje imię autorstwa Tahereh Mafi nie jest najnowszą propozycją (polska premiera miała miejsce 30 października ubiegłego roku), jednak ja zdecydowałam się ją przeczytać dopiero niedawno. Wydawać by się mogło, że jest to jedna z banalnych romantycznych historii o amerykańskich nastolatkach. Po przeczytaniu jej ciężko mi się nie zgodzić. Jest jednak w tej książce coś, co nie jest przewidywalne i oczywiste, mianowicie historia głównej bohaterki Shirin.
Shirin pochodzi z muzułmańskiej rodziny, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Z powodu częstych przeprowadzek jej życie staje się coraz trudniejsze. Szesnastolatka jest prześladowana ze względu na swój wygląd, religię, korzenie i hidżab, który nosi. Jej życie w liceum nie jest usłane różami – codziennie mierzy się z rasizmem obecnym w szkolnym społeczeństwie.
Historia przedstawiona w Gdyby ocean nosił twoje imię w pewnym stopniu przypomina mi setki innych. Z podobną możemy się spotkać w książkach autorek takich jak Collen Hoover lub Kasie West. Ona jest nieśmiałą dziewczyną, której ukochanym miejscem jest jej pokój, a on najpopularniejszym chłopakiem w szkole, który odnosi sukcesy w dziedzinie sportu. Wydaje mi się, że jest to schemat powszechnie znany. To, co wyróżnia tę opowieść, to według mnie fakt, że wiele osób może się doskonale utożsamić z postacią Shirin. Czytając jej opowieść o braku akceptacji ze strony społeczeństwa, przymusie ukrywania swojej prawdziwej osobowości, trudnych relacjach z wymagającymi rodzicami i bólu, który jej towarzyszy, poczułam, że ją rozumiem. Jestem przekonana, że wielu z nas ją rozumie.
Czytając tę książkę, skupiłam się na postaci głównej bohaterki, co polecam również innym. Być może ta historia zmieni czyjeś poglądy, nauczy empatii lub po prostu poruszy. Warto ją przeczytać, chociażby po to, żeby zrozumieć, że inni czasem też czują się tak jak my, a to bardzo podnosząca na duchu myśl. 

"Ortograficzny i Interpunkcyjny As"


Aby uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, wybraliśmy Ortograficznego i Interpunkcyjnego Asa. Została nim Justyna Para z klasy Ijg. W teście ortograficzno-interpunkcyjnym straciła tylko (!) dwa punkty. Jest więc niekwestionowanym ASEM, dlatego została nagrodzona kartą podarunkową do Empiku o wartości 50 zł. Nagrody pocieszenia – kalkulatory – otrzymały: Wiktoria Khong Doan i Nina Płonka, obie z klasy Ijg, obie z wysoką punktacją z testu.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wyśmienitą zabawę, a zwycięzcom gratulujemy.

KONKURS ORTOGRAFICZNY, 20.02.2020


Język polski – obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego – jest najtrudniejszym do nauki ze względu na skomplikowaną gramatykę oraz szeleszczące głoski. Mimo to ponad 50 milionów ludzi posługuje się nim z powodzeniem. 

Aby uczcić piękno ojczystego języka, zebraliśmy kilkanaście ciekawostek o nim i rozwiesiliśmy na szkolnym korytarzu. 20 lutego (czwartek) na długiej przerwie zapraszamy do biblioteki śmiałków, którzy chcą sprawdzić swoje ortograficzne i interpunkcyjne umiejętności. Zwycięzcę nagrodzimy.


 

12 lutego – Międzynarodowy Dzień Pisania Piórem

Czy są wśród Was miłośnicy pisania piórem? Lubicie, gdy stalówka miękko przesuwa się po papierze i pozostawia za sobą atramentowy, błyszczący ślad?
Wiecie, że ludzie, kiedy zaczęli pisać, używali pędzelków i rylców wykonanych z trzciny i bambusa. Później wynaleźli gęsie pióra, a następnie stalówki. Pisali na kamieniach, glinie, wosku, papirusie, pergaminie i w wreszcie – na papierze.
Dziś, niestety, sztuka pisania piórem powoli zanika. Najczęściej używamy długopisów, cienkopisów i innych wynalazków… Szkoda. Może choć 12 lutego napiszesz swoją notatkę z polskiego, używając pióra?
(Zapraszamy do poczytania o historii pisma – gazetka w bibliotece)

 


 

Przyjemnie rozpocznij poranek w bibliotece!

Codziennie od 7.00 zapraszamy na pyszną herbatę i pogawędkę. Biblioteka to nie tylko „mieszkanie” książek. To również miniherbaciarnia, w której nikt nie pobiera opłaty za kubek aromatycznego napoju. Tutaj możesz miło spędzić czas – porozmawiać z przyjaciółmi, zagrać w planszówki i karty, odrobić zadanie, pouczyć się, poczytać lub robić… nic. Tyyyle możliwości, aby przyjemnie rozpocząć każdy dzień! Skorzystaj! Zapraszamy!

 


 

NOWE KSIĄŻKI


 Rada Szkoły wsparła finansowo naszą bibliotekę. Za otrzymane pieniądze zakupiono m. in.:


Becca Fitzpatrick - "Crescendo"
Olga Rudnicka - "Martwe jezioro"
Olga Rudnicka - "Życie na wynos"
Colleen Hoover - "Maybe Someday"
Heather Morris - "Tatuażysta z Auschwitz"

Serdecznie dziękujemy Radzie Szkoły.
Zapraszamy do biblioteki.


MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU NR 7

(5.12.2018)


 Wczoraj nasi uczniowie z p. A. Matyszkowicz wybrali się do dzieci z Przedszkola Nr 7. Było wspólne czytanie bajek, rozdawanie cukierków i zabawy. Spotkania stają się powoli tradycją, która jest przyjmowana entuzjastycznie, zarówno przez dzieci, jak i naszych uczniów. A zatem... do zobaczenia za rok.


MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU NR 7, 5.12.2018

 


Konkurs wiedzy z historii szkoły oraz życia i twórczości Marii Dąbrowskiej - patronki szkoły.

(31.10.2018)

  W dniu 31 października 2018 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzy z historii szkoły oraz życia i twórczości Marii Dąbrowskiej- patronki szkoły. Do konkursu przystąpiło 4 uczniów i 7 uczennic z klas pierwszych.

Na wszystkie pytania konkursowe prawidłowo odpowiedział Paweł Nyderek z klasy I j i zajął I miejsce.
II miejsce zajęli: Magdalena Fujawa z klasy I hf i Piotr Pszczółka z klasy I j.
III miejsce- Justyna Batko z klasy Ij.


Gratulujemy!
Laureaci konkursu otrzymają nagrody podczas uroczystego szkolnego apelu.


NARODOWE CZYTANIE 2018

(7.09.2018)

Nasze uczennice 7 września 2018r. wzięły udział w kęckim domu kultury w Narodowym Czytaniu. W tym roku czytane było "Przedwiośnie" S. Żeromskiego.

NARODOWE CZYTANIE 2018, 7. 09. 2018


 

KONKURS
wiedzy z historii szkoły

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie, który ma na celu popularyzowanie wiedzy z historii szkoły oraz wiedzy o życiu i twórczości Marii Dąbrowskiej- szkolnej patronki.
Konkurs odbędzie się 31 października 2018 r. Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece szkolnej.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Serdecznie zapraszamy! 


 

Sprawdź czy książka, której szukasz, jest w naszej bibliotece. Wystarczy, że wejdziesz na stronę

Fidkara Oświęcimskiego:

 

zaznaczysz Bibliotekę PZ Nr 9 im. M. Dąbrowskiej w Kętach i wpiszesz szukany tytuł.


Inscenizacja bajki Jana Brzechwy „Kopciuszek”

30 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły, odpowiadając na zaproszenie Szkolnego Klubu Wolontariusza „Kopernik”, wzięli udział w Dniu Sportu dla Osób Niepełnosprawnych, który po raz pierwszy odbył się w PZ Nr 10 w Kętach.
Równocześnie miało miejsce „Uwolnienie książek – Bookcrossing”. W ramach tej akcji „podzieliliśmy się” uwolnionymi książkami.
W uroczystym korowodzie, z hasłami promującymi czytelnictwo, uczniowie w strojach: Narratora, Kopciuszka, Królewicza, Wróżki, Macochy i Córek przeszli na boisko szkolne do PZ Nr 10 w Kętach.
W przerwach rozgrywek sportowych Osób Niepełnosprawnych z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kaczynie – Filia w Kętach oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Oświęcimiu nasza młodzież przedstawiła inscenizację bajki Jana Brzechwy „Kopciuszek”.

 

 


 

MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU NR 7

(6 grudnia 2017)

W dniu 6 grudnia 2017 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu w ramach realizacji projektu bibliotecznego pt. „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”, odwiedzili pod opieką p. Anny Matyszkowicz Samorządową Placówkę Wychowania Przedszkolnego Nr 7 w Kętach. Celem wizyty było czytanie bajek dzieciom we wszystkich grupach wiekowych przez Mikołaja, Aniołki, Diabełka i Elfa. Oprócz lektury ciekawych bajeczek o tematyce mikołajkowej, młodzież uczestniczyła również w zabawach z dziećmi, które dostarczyły nawet niemal dorosłym licealistom wiele radości.
Mikołaj i jego Świta przekazali prezenty, które sami wykonali (choinki z gazety i bańki) dzieciom ze wszystkich grup wiekowych, a od dzieci dostali listy, które mieli przekazać św. Mikołajowi. Mamy nadzieję, że wizyta Mikołaja w Przedszkolu na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń Szkolnego Koła Wolontariatu.

 


 

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do biblioteki szkolnej zostały zakupione nowe książki. Są to głównie nowości wydawnicze.

Październik, to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.


Z okazji święta biblioteki w dniu 27 października 2017 r. zapraszamy do naszej biblioteki na słodkie wypożyczanie. Każdy Czytelnik, który wypożyczy książkę zostanie obdarowany niespodzianką.
Zapraszamy!


 

5 stycznia 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyło się losowanie nagród konkursu bibliotecznego pod nazwą „Cud Bożego Narodzenia – polskie i obce zwyczaje świąteczne”.
W wyniku losowania 3 uczennice:
1. Paulina Jaszczurowska
2. Izabela Kaczkowska
3. Sylwia Kudłacik
otrzymały myszki komputerowe. Patrycja Przybyła otrzymała słodką nagrodę pocieszenia.
Gratulujemy!
Nagrody ufundowała pani Renata Płonka
właścicielka „ ABC- Biuro” w Kętach.

 

  


 

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

W grudniu 2016 r. do biblioteki szkolnej zostały zakupione nowe książki.
Są to pozycje z literatury młodzieżowej:

Stephen King: Dziewczyna, która kochała Toma…”
Stephen King: Koniec warty”.
Olga Rudnicka: „Fartowny pech”.
Olga Rudnicka: „Granat poproszę”.
Remigiusz Mróz: „Kasacja”.
Remigiusz Mróz: „Zaginiecie”.
Remigiusz Mróz: „Rewizja”.
Jojo Moyes: „Kiedy odszedłeś”.
James Dashner: „Kod gorączki”.
James Dashner: „Rozkaz zagłady”.
Andrzej Pilipiuk: „Konan Destylator”.
Paul Richard Evans: „Kręte ścieżki”.
Paul Richard Evans: „Miejsce dla dwojga”.
Kate Morton: „Milczący zamek”.
Corinne Hofmann: „Moja afrykańska miłość: Biała Masajka…”.
Katarzyna Berenika Miszczuk: „Noc Kupały”.
Katarzyna Berenika Miszczuk: „Szeptucha”.
Kristin Hannax: „Słowik”.
Jan Kaczkowski: „Życie na pełnej petardzie”.
Zakupione książki już czekają na czytelników. Zapraszamy do lektury!

Zapraszamy!ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO

W dniu 5 stycznia 2017 r. (czwartek) o godz. 10:30 w bibliotece szkolnej odbędzie się losowanie 3 zwycięzców konkursu bibliotecznego pod nazwą „Cud Bożego Narodzenia- polskie i obce zwyczaje świąteczne”.
Osoby, które złożyły wypełnione karty, proszone są
o zgłoszenie się do biblioteki.


KONKURS W BOŻONARODZENIOWY W BIBLIOTECE

Uwaga Konkurs!
Biblioteka szkolna organizuje konkurs zatytułowany:
„Cud Bożego Narodzenia- historia i polskie oraz obce zwyczaje świąteczne”. Karty konkursowe można pobrać w bibliotece. Odpowiedzi na pytania znajdziesz w bibliotecznych zbiorach. Szukaj w księgozbiorze podręcznym, materiałach zebranych w teczkach tematycznych i Internecie.
Bibliotekarz służy pomocą.
Wypełnione karty konkursowe należy składać w bibliotece
do 20 grudnia 2016r.


KONKURS NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na wykonanie kartki świątecznej- Bożonarodzeniowej.

Kartki należy wykonać w formie elektronicznej i przesłać na adres sekretariat@dabrowska.info
do 2 grudnia 2016 r.
Mile widziane elementy charakterystyczne dla naszej szkoły.
Na zwycięzców czekają nagrody.
Szczegółowych informacji udziela pani mgr Anna Matyszkowicz


 

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

 

W październiku 2016 r. do biblioteki szkolnej zostały zakupione nowe książki.
Są to m.in. lektury szkolne oraz pozycje z literatury młodzieżowej:

„Pozwól, że Ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie jak żyć”.
Mafi Tahereh: „Sekret Julii”
Mafi Tahereh: „Dotyk Julii”
Anna Todd: „After”. Tom 1-4 (komplet)
Richard Paul Evans: „Drzwi do szczęścia”
Schepp Emelie: „Naznaczeni na zawsze”
Remigiusz Mróz: „Immunitet”
Nicholas Sparks: „Anioł stróż”
Richard Paul Evans: „Dotknąć nieba”
Jojo Moyes: „Zanim się pojawiłeś”
Magda Stachula: „Idealna”
Paulo Coelho: „Być jak płynąca rzeka”
John Green: „Papierowe miasta”

Zakupione książki już czekają na czytelników. Zapraszamy do lektury!


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
25 października 2016 r. obchodzimy
IMIENINY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.
W tym dniu zapraszam wszystkich na słodkie wypożyczanie.


 

WYNIKI KONKURSU NT. ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI PATRONKI SZKOŁY - MARII DĄBROWSKIEJ

Spośród wszystkich uczestników konkursu jedna uczennica odpowiedziała prawidłowo na wszystkie pytania konkursowe (26 pytań dotyczących życia i twórczości naszej patronki):
Aleksandra Jonkisz z kl. IH
Gratulujemy!
Nagroda dla uczennicy zostanie wręczona podczas uroczystego apelu kończącego rok szkolny.


Podsumowanie akcji Podaruj Książkę Bibliotece 2014

Biblioteka szkolna informuje, że odbyło się podsumowanie Akcji „Podaruj Książkę Bibliotece 2014”. Księgozbiór biblioteczny powiększył się o 6 książek. Oto ich tytuły:

1. Regina Brett: Jesteś cudem- Bóg nigdy nie mruga.
2. M.C. Beaton: Agatha Raisin i wredny weterynarz.
3. S. Koper: Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej.
4. G. Przybylska: Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie.
5. L.Frank Baum: The wizard of Oz.
6. The magic ring.


Serdecznie dziękujemy darczyńcom:
paniom: Annie Kapci i Aleksandrze Babicz oraz absolwentce klasy III j Marzenie Nagi.
Podarowane książki są już opracowane i czekają na czytelników. Zapraszamy do ich lektury.


AKCJA "PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE 2014"

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w akcji "Podaruj książkę bibliotece". Jeżeli jesteś właścicielem książki, która dostarczyła Ci niezapomnianych wrażeń, nie skazuj jej na zapomnienie i pokrywaniem się kurzem na półce Twojej domowej biblioteczki. Przynieś książkę do naszej szkolnej biblioteki w ramach akcji "Podaruj Książkę Bibliotece 2014".
Na pewno znajdą się chętni, aby ją przeczytać. W ten sposób wzbogacisz księgozbiór i pozostawisz po sobie pamiątkę w szkole. Akcja trwa od 7 do 30 kwietnia 2014 roku. Uczniowie, którzy przyczynią się do wzbogacenia szkolnego księgozbioru, otrzymają dodatkowe punkty z zachowania. Osoba, która podaruje największą liczbę książek otrzyma dodatkowo podarunek-niespodziankę . Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w naszej Akcji.
Za wszystkie dary już dziś serdecznie dziękujemy.


PRIMAAPRILISOWA GAZETKA W BIBLIOTECE


 

W dniu 18 grudnia 2013r. w bibliotece szkolnej odbyło się losowanie laureatów konkursu bibliotecznego pod nazwą „Cud Bożego Narodzenia - historia i polskie zwyczaje świąteczne”.
Do konkursu przystąpiło 6 uczennic:

1. Patrycja Achinger z klasy I h
2. Katarzyna Radwan z klasy II hm
3. Justyna Bogunia z klasy III j
4. Natalia Klęczar z klasy III j
5. Karolina Kogutek z klasy III j
6. Olga Szymańska z klasy III j

Pani dyrektor Grażyna Mojżesz- Wlazły dokonała losowania laureatów.
I miejsce uzyskała Olga Szymańska
II miejsce zajęła Patrycja Achinger
III miejsce uzyskała Natalia Klęczar

Gratulujemy!

Nagrody ufundowała pani Renata Płonka
właścicielka „ ABC- Biuro” w Kętach.
Dziękujemy!

Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani słodkim podarunkiem.


W grudniu 2013R. do biblioteki szkolnej zostały zakupione nowe książki. Są to m.in. lektury szkolne oraz pozycje z literatury młodzieżowej:


Krystyna Chiger : „Dziewczynka w zielonym sweterku”
Hannah Kent: „Skazana”
R.P. Evans: „Najcenniejszy dar”
R.P. Evans: „Zimowe sny”
Federico Moccia: „Trzy metry nad niebem”
Andrzej Sapkowski: „Sezon burz. Wiedźmin”
Andrzej Sapkowski: „Miecz przeznaczenia”
Dan Brown: „Inferno”
Mariola Pryzwan: „Anna German we wspomnieniach”
Zapraszamy!


Zapraszamy do udziału w konkursie bibliotecznym na temat „Cud Bożego Narodzenia – historia i polskie zwyczaje świąteczne”.


Karty konkursowe można pobrać w bibliotece szkolnej.
Wypełnione karty przyjmowane będą do 16 grudnia 2013r.

Losowanie zwycięzców odbędzie się 18 grudnia 2013r.
o godz. 1025 w bibliotece szkolnej.
Przewidziane są atrakcyjne nagrody!
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!


Szczegółowych informacji udziela pani mgr Anna Matyszkowicz.


 Regulamin biblioteki szkolnej

Regulamin korzystania z komputerów w bibliotece szkolnej-pracowni multimedialnej


WZÓR OPISU BIBLIOGRAFICZNEGO


O książkach


• Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji /Maria Dąbrowska/
• Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli /Marcus Tullius Cicero/
• Nic tak nie zabija czasu jak książka
• Kto czyta żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany /Józef Czechowicz/
• Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać /Denis Diderot/
• Powiedz mi jakie książki masz w domu, a powiem ci kim jesteś /Jarosław Iwaszkiewicz/
• Każda książka jest żywym stworzeniem...Każda ma duszę i każda ma serce /Kornel Makuszyński/
• Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka /Maksym Gorki/
• Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem /Jarosław Iwaszkiewicz/
• Święci...wzięliby na indeks niejedną dobą książkę, żeby bronić jej przed głupim czytelnikiem /Jan Twardowski/
• Książka, myśl, słowo, czyn...Wszystko razem stanowi dopiero człowieka /Józef I. Kraszewski/
• Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmienić na godziny radości /Monteskiusz/
• Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni /Przysłowie chińskie/
• Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi minionych czasów /Kartezjusz/
• Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera /Monteskiusz/
• Pisząc nie trzeba tak wyczerpywać przedmiotu, aby nic nie pozostało dla czytelnika. Nie chodzi wszak o to, aby ludzie czytali, ale aby myśleli /Monteskiusz/
• Książka ... to dla wielu milionów czytelników dowiedzenie się prawdy o sobie, znalezienie wyrazu dla własnych tęsknot, pragnień, ideałów
• Otwarta książka to mówiący mózg, zamknięta – to czekający na ciebie przyjaciel, zapomniana - to wybaczająca dusza ,zniszczona - to płaczące serce
• Książka jest grobem dla tajemnic, świątynią dla skarbów, źródłem mądrości, skarbnicą nauk, przyczyną szlachetności /Przysłowie arabskie/
• Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami /Lew Tołstoj/
• Książka dla umysłu jest tym samym, czym ćwiczenia fizyczne dla ciała /Joseph Addison/
• Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem- to tak jakbym spotkał sie ze starym przyjacielem /Przysłowie chińskie/
• Książka daje niepowtarzalną możliwość kontaktu z umysłem ludzi genialnych, niezależnie od tego, w jakich czasach ci geniusze żyli. Brak takiego kontaktu zmusza nas do rozpoczęcia wszystkiego od początku i marnowanie czasu na wyważanie otwartych drzwi. Dobra książka potrafi przemienić całkowicie człowieka, zrobić go mądrzejszym i szlachetniejszym. Jedynym warunkiem jest oczywiście czytanie /Alosza Awdiejew/
• Jakie książki czytać? Każdy inne, każdy takie, jakie odpowiadają jego temperamentowi, jakie go mobilizują /Stefan Kisielewski
• Są książki piękne jak kwiaty i są książki pełne dojrzałości jak owoce. Są książki, które wzruszają i są książki, które wstrząsnęły światem, te największe/ Mieczysław Jastrun/
• Czytanie to jest odnajdywanie bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów /Jarosław Iwaszkiewicz/
• Stare chińskie przysłowie mówi: „Jeśli masz w kieszeni książkę, to jakbyś miał w kieszeni cały świat” /Joanna Brodzik/
• Czytaj, będziesz jeszcze większy /Anna Maria Jopek/
• Gdy czytasz książki, otwiera się przed Tobą inna kraina. Kraina wyobraźni. Warto mieć odskocznię w życiu codziennym, rozdygotanym, szalonym. Książka to mój brat, przyjaciel. Z nią można iść przez życie i… jest mi łatwiej. Dlaczego? Bo uczy mnie żyć. Dzięki niej wiem, że Ala ma kota, a Albert Dżumę. /Szymon Majewski/